1. runde: 9. april - Danstrup Hegn (R.O.K) : FIF Hillerød - OK 73 : 99 - 80
1. runde: 23. april - Tokkekøb Hegn (ukendt) : Farum OK - OK Øst : 94 - 88
3.-4. pl.: 20. august - Teglstrup Hegn (Helsingør SOK) : OK 73 - OK Øst : 90 - 85
finale: 10. september - Tokkekøb Hegn (OK Skærmen) : Farum OK - FIF Hillerød : 92 - 88
1. |
Farum OK |
4 |
186 |
2. |
FIF Hillerød |
2 |
187 |
3. |
OK 73, Gladsaxe |
2 |
180 |
4. |
OK Øst, Birkerød |
0 |
173 |
Turneringen afviklet med to semifinaler. De to vindere mødtes i finalen - de to tabere kæmpede om at undgå nedrykning. I alt 4 matcher.
Farum OK gik til Landsfinalen.
OK Øst rykkede ned i 2. division.
1. runde: 1. april - ukendt (Kildeholm OK) : Helsingør SOK - FIF Hillerød : 91 - 88
1. runde: ukendt - ukendt (ukendt) : Farum OK - OK 73 : 101 - 80
3.-4. pl.: 19. august - ukendt (ukendt) : OK 73 - FIF Hillerød : 96 - 85
finale: 26. august - Geel Skov (ukendt) : Helsingør SOK - Farum OK : 96 - 84
1. |
Helsingør SOK (o) |
4 |
187 |
2. |
Farum OK |
2 |
184 |
3. |
OK 73, Gladsaxe |
2 |
176 |
4. |
FIF Hillerød |
0 |
173 |
Samme turneringsform som i 1988.
Helsingør SOK vandt 1. division som oprykker - og gik til Landsfinalen for første gang siden 1984.
FIF Hillerød rykkede ned i 2. division.
match 1: ukendt - ukendt (ukendt) : Farum OK - Helsingør SOK : 92 - 88
match 2: 31. marts - Teglstrup Hegn (Helsingør SOK) : OK Øst - Farum OK : 96 - 85
match 3: ukendt - ukendt (ukendt) : Helsingør SOK - OK 73 : 97 - 81
match 4: 7. april - Høbjerg (OK Nord) : OK Øst - OK 73 : 97 - 82
match 5: 2. juni - Præstevang (Lillerød) : OK Øst - Helsingør SOK : 109 - 72
match 6: 2. juni - Præstevang (Lillerød) : Farum OK - OK 73 : 102 - 76
1. |
OK Øst, Birkerød (o) |
6 |
302 |
2. |
Farum OK |
4 |
279 |
3. |
Helsingør SOK |
2 |
257 |
4. |
OK 73, Gladsaxe |
0 |
239 |
Turnering hvor alle fire klubber mødte hinanden en gang i separate stævner. I alt 6 matcher.
For anden sæson i træk var det oprykkerholdet, der løb af med mesterskabet. OK Øst til Landsfinalen for første gang.
OK 73 rykkede ned i 2. division - er aldrig siden vendt tilbage.
1. runde: 8. juni - Jonstrup Vang (Ballerup OK) -
2. runde: 31. august - Store Dyrehave (PI København) -
1. |
Farum OK |
8 |
577 |
2. |
OK Øst, Birkerød |
8 |
565 |
3. |
Helsingør SOK |
8 |
531 |
4. |
FIF Hillerød (o) |
0 |
490 |
Ny turneringsform: alle mod alle i to runder - i alt 12 matcher.
Jævnbyrdigt forløb, hvor antal optjente løbspoint blev afgørende for TOP 3.
Farum OK til Landsfinalen.
FIF Hillerød rykkede ned i 2. division.
1. runde: 21. marts - Grevinge (Holbæk OK) -
2. runde: 22. august - Tokkekøb Hegn (Ballerup OK) -
1. |
Farum OK |
12 |
716 |
2. |
Søllerød OK (o) |
8 |
689 |
3. |
OK Øst, Birkerød |
4 |
652,5 |
4. |
Helsingør SOK |
0 |
530,5 |
Farum OK vandt for andet år i træk - og tredje gang i alt.
Helsingør SOK rykkede ned i 2. division.
1. runde: 6. marts - Teglstrup Hegn (Helsingør SOK) -
2. runde: 14. august - Frederiksværkskovene (PI København) -
1. |
Farum OK |
12 |
|
2. |
OK Øst, Birkerød |
6 |
|
3. |
FIF Hillerød (o) |
4 |
|
4. |
Søllerød OK |
2 |
|
Farum OK vandt for tredje år i træk - og fjerde gang i alt.
Landsfinalen ændrede navn til DM-hold og blev et officielt DIF-mesterskab.
Søllerød OK rykkede ned i 2. division efter to sæsoner.
1. runde: 5. marts - Skarresø Nord (Holbæk OK) -
2. runde: 4. juni - Aggebo (Tisvilde Hegn OK) -
1. |
OK Øst, Birkerød |
12 |
660 |
2. |
Farum OK |
6 |
623,5 |
3. |
FIF Hillerød |
4 |
546 |
4. |
Helsingør SOK (o) |
2 |
505,5 |
OK Øst vandt for 2. gang.
Helsingør SOK rykkede ned i 2. division efter kun en sæson.
1. runde: 27. maj - Boserup (Hvalsø OK) -
2. runde: 26. august - Vintersbølle (O 63 Vordingborg) -
1. |
Farum OK |
12 |
648,5 |
2. |
OK Øst, Birkerød |
6 |
571 |
3. |
FIF Hillerød |
4 |
555 |
4. |
Søllerød OK (o) |
2 |
566,5 |
Farum OK vandt for femte gang.
Søllerød OK rykkede ned i 2. division efter kun en sæson.
1. runde: 13. april - Grevinge Skov (Holbæk OK) - 234 st.
2. runde: 1. juni - Hornbæk Plantage (Fredensborg OK) - 265 st.
1. |
Farum OK |
12 |
615 |
2. |
FIF Hillerød |
6 |
517 |
3. |
OK Øst, Birkerød |
3 |
501 |
4. |
Tisvilde Hegn OK (o) |
3 |
490 |
Nyt reglement for divisionsturneringen indført.
Farum OK vandt for sjette gang.
Tisvilde Hegn OK debuterede i 1. division - men måtte rykke ned i 2. division efter sæsonen.
1. runde: 12. april - Nyrup Hegn (PI København) -
2. runde: 7. juni - Teglstrup Hegn (Fredensborg OK) - 308 st.
1. |
Farum OK |
10 |
626 |
2. |
OK Øst, Birkerød |
10 |
556 |
3. |
FIF Hillerød |
4 |
513 |
4. |
Søllerød OK (o) |
0 |
448 |
Farum OK vandt mesterskab nr 7.
Søllerød rykkede ned. Det var fjerde sæson i træk at nyoprykkerne måtte returnere til 2. division.
1. runde: 25. april - Buresøskovene (Lyngby OK) - 303 st.
2. runde: 6. juni - Gl Grønholt (OK Skærmen) - 266 st.
1. |
Farum OK |
12 |
610,5 |
2. |
OK Øst, Birkerød |
6 |
537,5 |
3. |
FIF Hillerød |
5 |
527 |
4. |
Helsingør SOK (o) |
1 |
474 |
Farum OK vandt mesterskab nr 8.
Helsingør SOK rykkede ned i 2. division.
1. runde: 1. maj - Hornbæk Plantage (OK 73) - 270 st.
2. runde: 14. august - Slagelseskovene (OC Slagelse) - 255 st
1. |
Farum OK |
12 |
615 |
2. |
OK Øst, Birkerød |
6 |
542 |
3. |
FIF Hillerød |
6 |
531 |
4. |
Tisvilde Hegn OK (o) |
0 |
453 |
Farum OK vandt mesterskab nr 9.
OK Øst blev nr 2 for tredje sæson i træk.
For sjette år i træk var det oprykkerholdet, der måtte vende tilbage til 2. division.
1. runde: 8. april - Frederiksværkskovene (Kildeholm OK) - 265 st.
2. runde: 27. maj - Vintersbølle (O 63 Vordingborg) - 233 st.
1. |
OK Øst, Birkerød |
11 |
578 |
2. |
FIF Hillerød |
9 |
583 |
3. |
Farum OK |
4 |
539 |
4. |
Helsingør SOK (o) |
0 |
380 |
Efter fem førstepladser i træk til Farum OK vandt OK Øst igen.
Helsingør SOK rykkede for fjerde gang fra 1. til 2. division.
Første gang at Farum OK ikke sluttede blandt de to første.
1. runde: 27. maj - Nyrup Hegn (OK 73) -
2. runde: 19. august - Feddet (Herlufsholm G) - 286 st.
1. |
FIF Hillerød |
10 |
626 |
2. |
Farum OK |
10 |
600 |
3. |
OK Øst, Birkerød |
2 |
477 |
4. |
Tisvilde Hegn OK (o) |
2 |
454 |
Første mesterskab til FIF Hillerød.
Heller ikke i tredje forsøg lykkedes det Tisvilde Hegn OK at bide sig fast i 1. division.
1. runde: 25. maj - Klosterris Hegn (Kildeholm OK) - 349 st.
2. runde: 24. august - Kulsbjerg (O 63 Vordingborg) - 300 st.
1. |
FIF Hillerød |
12 |
661 |
2. |
Farum OK |
8 |
576,5 |
3. |
OK Øst, Birkerød |
4 |
500,5 |
4. |
Ballerup OK (o) |
0 |
423 |
For første gang siden 1992 endte 1. division med den klassiske fordeling af matchpointene: 12 - 8 - 4 - 0.
FIF Hillerød vandt for anden sæson i træk.
Ballerup OK debuterede i 1. division, men for 9. år i træk rykkede oprykkerne ned efter kun en enkelt sæson.
1. runde: 24. maj - Egebæksvang (OK 73) - 331 st.
2. runde: 6. sep - Kårup Skov (Holbæk OK) - 325 st.
1. |
Farum OK |
12 |
635 |
2. |
FIF Hillerød |
6 |
556 |
3. |
OK Øst, Birkerød |
4 |
495 |
4. |
Tisvilde Hegn OK (o) |
2 |
484 |
Efter tre sæsoners pause blev Farum OK atter vinder af 1. division - for 10. gang i alt.
Tisvilde Hegn OK rykkede ned i 2. division for fjerde gang.
1. runde: 15. maj - Kongsøre (Holbæk OK) - 296 st.
2. runde: 4. september - Broby Vesterskov (Køge OK) - 258 st.
1. |
FIF Hillerød |
12 |
658 |
2. |
Farum OK |
8 |
569 |
3. |
OK Øst, Birkerød |
4 |
547 |
4. |
Ballerup OK (o) |
0 |
373 |
Tredje mesterskab til FIF Hillerød.
For 11. sæson i træk rykkede det nyoprykkede hold atter ned med det samme - denne gang Ballerup OK.
Farum OK udkæmpede i perioden 1988 - 2004 i alt 91 kampe, hvoraf 74 endte med sejr og kun 17 nederlag.
1. runde: 21. maj - Grydebjerg (OK Sorø) - 290 st.
2. runde: 3. september - Danstrup Hegn (Helsingør SOK) - 332 st.
1. |
FIF Hillerød |
12 |
596 |
2. |
OK Øst, Birkerød |
6 |
550 |
3. |
OK Roskilde (o) |
4 |
522 |
4. |
Farum OK |
0 |
480 |
FIF Hillerød vandt 1. division for 4. gang.
OK Roskilde debuterede i 1. division.
For første gang i 12 sæsoner, var det ikke nyoprykkerne der rykkkede ud af 1. division - men derimod Farum OK, der for første gang måtte forlade den bedste række.
1. runde: 21. maj - Valborup (Hvalsø OK) - 329 st.
2. runde: 2. seprember - Teglstrup Hegn (Helsingør SOK) - 303 st.
1. |
FIF Hillerød |
10 |
617 |
2. |
Tisvilde Hegn OK (o) |
10 |
570 |
3. |
OK Øst Birkerød |
4 |
504 |
4. |
OK Roskilde |
0 |
477 |
FIF Hillerød vandt 1. division for 5. gang.
Hidtil bedste placering for Tisvilde Hegn OK.
Turneringsformen blev ændret, så nr 3 og 4 skulle kæmpe mod nr 1 og 2 fra 2. division om to pladser i næste års 1. division.
1. runde: 14. april - Slagelse Vest (OC Slagelse) - 270 st.
2. runde: 20. maj - Gribskov Nord (OK 73) - 327 st.
1. |
Tisvilde Hegn OK |
10 |
637 |
2. |
FIF Hillerød |
8 |
636 |
3. |
OK Øst Birkerød |
5 |
565 |
4. |
Farum OK (o) |
1 |
533 |
Mindre ændringer i turneringsreglementet - blandt andet afgøres pointlighed nu efter indbyrdes resultat.
Fra 2007 deltog både nr 1 og 2 i DM-hold.
Tisvilde Hegn vandt 1. division for første gang.
1. runde: 13. april - Hydeskov / Flintinge (Maribo OK / Herlufsholm OK) - 246 st.
2. runde: 18. maj - Krogenberg (Helsingør SOK) - 285 st.
1. |
Tisvilde Hegn OK |
12 |
672,5 |
2. |
FIF Hillerød |
8 |
678,5 |
3. |
OK Roskilde (o) |
2 |
535 |
4. |
OK Øst Birkerød |
2 |
495 |
Tisvilde Hegn OK vandt mesterskab nr 2.
1. runde: 15. marts - Buresøskovene (F.K.B.U) - 292 st.
2. runde: 24. maj - Gribskov Vest (OK 73) - 307 st.
1. |
Tisvilde Hegn OK |
10 |
683,5 |
2. |
FIF Hillerød |
10 |
666 |
3. |
OK Øst Birkerød |
4 |
566,5 |
4. |
OK Roskilde |
0 |
491 |
For første gang deltog de samme fire klubber i 1. division to sæsoner i træk.
Tisvilde Hegn OK vandt for tredje år i træk.
1. runde: 21. marts - Lille Hareskov (Ballerup OK) - 315 st.
2. runde: 16. maj - Store Dyrehave (Allerød OK) - 317 st.
1. |
Tisvilde Hegn OK |
10 |
679,5 |
2. |
FIF Hillerød |
10 |
640 |
3. |
OK Øst Birkerød |
4 |
574,5 |
4. |
Søllerød OK (o) |
0 |
542 |
Tisvilde Hegn OK vandt for fjerde år i træk.
FIF Hillerød blev nr 2 for fjerde år i træk.
OK Øst til nedrykningsmatch for femte sæson i træk.
1. runde: 6. marts - Viemose Skov (O 63 Vordingborg) - 180 st.
2. runde: 22. maj - Grib Skov Syd (FSK Orientering) - 308 st.
1. |
Tisvilde Hegn OK |
10 |
736 |
2. |
FIF Hillerød |
8 |
638 |
3. |
Søllerød OK |
4 |
485 |
4. |
OK Roskilde (o) |
2 |
448 |
Tisvilde Hegn OK vandt for femte år i træk.
For femte sæson i træk blev Tisvilde Hegn OK og FIF Hillerød Østkredsens repræsentanter ved DM-hold.
1. runde: 21. april - Hannenov-Ovstrup (Herlufsholm OK) - 211 st.
2. runde: 19. august - Nyrup Hegn (Helsingør SOK) - 237 st
1. |
FIF Hillerød |
10 |
692 |
2. |
Tisvilde Hegn OK |
10 |
682 |
3. |
Søllerød OK |
4 |
554 |
4. |
Farum OK (o) |
0 |
461 |
Efter fem sæsoner med Tisvilde Hegn OK og FIF Hillerød som nr 1 og 2 - blev der byttet rundt på rækkefølgen.
Begge klubber endte med 10 matchpoint - men FIF Hillerød var bedst i indbyrdes opgør.
Det var 6. gang FIF Hillerød vandt 1. division.
1. runde: 26. maj - Danstrup Hegn (DSR / Amager OK) - 297 st.
2. runde: 18. august - Klosterris Hegn (Helsingør SOK) - 311 st.
1. |
Tisvilde Hegn OK |
10 |
829 |
2. |
FIF Hillerød |
10 |
845 |
3. |
Søllerød OK |
2 |
695,5 |
4. |
OK Øst Birkerød |
2 |
664,5 |
Nyt reglement for divisionsturneringen.
Tisvilde Hegn OK var bedst i de indbyrdes opgør mod FIF Hillerød (260 mod 253) og vandt 1. division for 6. gang.
1. runde: 6. april - Avnstrup (Hvalsø OK) - 294 st.
2. runde: 17. august - Broby Vesterskov (OK Sorø) - 299 st.
1. |
FIF Hillerød |
12 |
872 |
2. |
Tisvilde Hegn OK |
8 |
793 |
3. |
Søllerød OK |
4 |
685 |
4. |
OK Øst Birkerød |
0 |
653 |
FIF Hillerød vandt 1. division for 7. gang.
9. sæson i træk med FIF Hillerød og Tisvilde Hegn OK i TOP 2.
1. runde: 26. april - Danstrup Krogenberg (FSK Orientering) - 334 st.
2. runde: 23. august - Jægerspris Nordskov (OK SG / Kildeholm OK) - 285 st.
1. |
FIF Hillerød |
12 |
938 |
2. |
Tisvilde Hegn OK |
8 |
839 |
3. |
Søllerød OK |
4 |
640,5 |
4. |
Allerød OK (o) |
0 |
596,5 |
FIF Hillerød vandt 1. division for 8. gang.
Allerød OK debuterede i 1. divison - og blev første klub, der har prøvet at løbe i alle de fem øverste divisioner.
1. runde: 29. maj - Klosterris Hegn (Helsingør SOK) - 285 st.
2. runde: 28. august - Kongelunden (PI-København / Amager OK) - 240 st.
1. |
FIF Hillerød |
12 |
906 |
2. |
Tisvilde Hegn OK |
8 |
795 |
3. |
Søllerød OK |
4 |
711 |
4. |
Allerød OK |
0 |
532 |
Første divisionsløb på Amager.
Første gang at 1. division ender med samme udfald to sæsoner i træk.
Søllerød OK sluttede på tredjepladsen for 6. sæson i træk.
1. runde: 2. april - Hvalsøskovene (Hvalsø OK) - 316 st.
2. runde: 17. september - Krogenberg Hegn (FSK Orientering) - 291 st.
1. |
FIF Hillerød |
12 |
906 |
2. |
Søllerød OK |
6 |
754 |
3. |
Tisvilde Hegn OK |
6 |
735 |
4. |
Allerød OK |
0 |
597 |
FIF Hillerød vandt 1. division for 10. gang og tangerer Farum OK.
Søllerød OK erobrede andenpladsen og opnåede adgang til DM-finalen for første gang. I det indbyrdes opgør om 2. og 3.-pladsen vandt Tisvilde Hegn OK 1. runde med 9 løbspoint, og i 2. runde vandt Søllerød OK med 11 løbspoint.
1. runde: 8. april - Teglstrup Hegn NØ (Helsingør SOK) - 317 st.
2. runde: 16. september - Boserup (Herlufsholm OK) - 293 st.
1. |
FIF Hillerød |
8 |
843 |
2. |
Tisvilde Hegn OK |
8 |
790 |
3. |
Søllerød OK |
8 |
790,5 |
4. |
Allerød OK |
0 |
620,5 |
Tre klubber sluttede med 8 matchpoint. I indbyrdes opgør havde FIF Hillerød 547 løbspoint mod Tisvilde Hegn OK's 503 løbspoint og Søllerød OK med 501 løbspoint.
FIF Hillerød vandt 1. division for 11. gang - og er nu den klub, der har vundet flest gange.
1. runde: 5. maj - Kårup Skov og Bjergene (Holbæk OK) - 284 st.
2. runde: 8. september - Stokkebjerg (Holbæk OK) - 327 st.
1. |
FIF Hillerød |
10 |
1310,5 |
2. |
Søllerød OK |
10 |
1276,5 |
3. |
Tisvilde Hegn OK |
4 |
1125,0 |
4. |
Allerød OK |
0 |
676 |
Nye regler til pointberegning.
For første gang arrangerer samme klub både 1. og 2. runde.
Samme fire klubber for 5. sæson i træk.
1. FIF Hillerød = 30
2. OK Øst Birkerød = 24
3. Farum OK = 20
4. Tisvilde Hegn OK = 18
5. Søllerød OK = 14
6. Helsingør SOK = 7
7. OK Roskilde = 5
7. Allerød OK = 5
9. OK 73, Gladsaxe = 3
10. Ballerup OK = 2
1. FIF Hillerød = 12
2. Farum OK = 10
3. Tisvilde Hegn OK = 6
4. OK Øst Birkerød = 3
5. Helsingør SOK = 1
Denne side er oprettet af Morten Jensen, juni 2013 - senest opdateret 8. februar 2020