1. runde: 12. juni - Geelskov og Ravneholmskov (Lyngby OK) : PI - OK Skærmen : 97 - 67
1. runde: ukendt - ukendt (ukendt) : Søllerød-Nærum IK - Holte IF : 86 - 83
finale: 10. september - Tokkekøb Hegn (OK Skærmen) : PI - Søllerød-Nærum IK : PI vandt uden kamp
3.-4. plads: 29. oktober - ukendt (Farum OK) : Holte IF - OK Skærmen : 103 - 75
1. |
PI |
4 |
|
2. |
Søllerød-Nærum IK |
2 |
|
3. |
Holte IF |
2 |
186 |
4. |
OK Skærmen |
0 |
142 |
Der var ikke direkte oprykning til 2. division - så PI måtte kæmpe mod Ballerup OK og Fredensborg OK i en kvalifikationsmatch.
OK Skærmen blev første nedrykker fra 3. division.
pulje 1: ukendt - ukendt (ukendt) : PI (2 sejre) - Søllerød-Nærum IK (1 sejr) - Fredensborg OK (0 sejre)
pulje 2: 10. juni - ukendt (ukendt) : Kildeholm OK (2 sejre) - Holte IF (1 sejr) - Køge OK (0 sejre)
finale: ukendt - ukendt (ukendt) : Kildeholm OK - PI : 90 - 84
nedrykning: ukendt - ukendt (ukendt) : Holte IF - Fredensborg OK : (sejr til Holte IF)
1. |
Kildeholm OK (o) |
6 |
|
2. |
PI |
4 |
|
3. |
Holte IF |
4 |
|
4/5 |
Søllerød-Nærum IK |
|
|
4/5 |
Køge OK (n) |
|
|
6. |
Fredensborg OK (n) |
0 |
|
Kildeholm OK rykkede op for andet år i træk.
Fredensborg OK rykkede ned for andet år i træk.
Søllerød-Nærum IK og Køge OK skulle sammen med vinderen af 4. division (Herlufsholm G) kæmpe om en ledig plads i 3. division.
1. runde: ukendt - ukendt (ukendt) : Herlufsholm G - Vinderød OK : 105 - 68
1. runde: ukendt - ukendt (ukendt) : Holte IF - PI : 93 - 84
finale: 1. september - Gadevang (R.O.K.) : Holte IF - Herlufsholm G : sejr til Holte IF
3.-4. plads: 27. oktober - Tokkekøb Hegn (FIF Hillerød) : PI - Vinderød OK : sejr til PI
1. |
Holte IF |
4 |
|
2. |
Herlufsholm G (o) |
2 |
|
3. |
PI |
2 |
|
4. |
Vinderød OK (n) |
0 |
|
Holte IF rykkede op i 2. division. Fra 1991 var klubben sammen med Søllerød-Nærum IK blevet til Søllerød OK.
Vinderød OK rykkede ned i 4. division.
1. runde: 4. maj - Farum Lillevang (Kildeholm OK) : OK Roskilde - PI : 96 - 78
1. runde: 17. august - Skjoldenæsholm (OK Roskilde) : Herlufsholm G - Kildeholm OK : 118 - 55
3.-4. plads: 21. september - Frederiksværkskovene (Vinderød OK) : PI - KIldeholm OK : 93 - 72
finale: 5. oktober - Teglstrup Hegn (Helsingør SOK) : OK Roskilde - Herlufsholm G : 97 - 80
1. |
OK Roskilde (o) |
4 |
193 |
2. |
Herlufsholm G |
2 |
198 |
3. |
PI |
2 |
171 |
4. |
Kildeholm OK (n) |
0 |
127 |
OK Roskilde rykkede op for andet år i træk - og Kildeholm OK rykkede ned for andet år i træk.
1. runde: 21. marts - Buresøskovene (Kildeholm OK) -
2. runde: 12. september - Rude Skov (Søllerød OK) -
1. |
Tisvilde Hegn OK (n) |
12 |
784 |
2. |
Lillerød IF (o) |
8 |
649 |
3. |
Herlufsholm G |
4 |
598 |
4. |
PI |
0 |
541 |
I 1991 blev Tisvilde Hegn OK dannet ved en sammenlægning af OK Nord og Vinderød OK. Den nye klub overtog OK Nords plads i 3. division fra 1992.
Lillerød IF debuterede i 3. division.
PI måtte for første gang forlade 3. division.
1. runde: 13. marts - Egedam (PI) -
2. runde: 2. oktober - Boserup (OK Roskilde) -
1. |
OK 73 (n) |
12 |
615 |
2. |
Lillerød IF |
7 |
570 |
3. |
Herlufsholm G |
5 |
579 |
4. |
Kildeholm OK (o) |
0 |
537 |
OK 73 returnerede til 2. division efter en enkelt sæson.
Kildeholm OK rykkede igen ned i 4. division.
1. runde: 11. juni - Nyrup Hegn (Helsingør SOK) -
2. runde: 27. august - Bromme (OK Sorø) -
1. |
Ballerup OK (n) |
10 |
651 |
2. |
PI (o) |
10 |
599 |
3. |
Lillerød IF |
2 |
537 |
4. |
Herlufsholm G |
2 |
534 |
Ballerup OK skulle kun bruge en enkelt sæson for at vende tilbage til 2. division.
Marginalerne var på Lillerød IFs side i kampen om at undgå nedrykning.
Herlufsholm G fik fem sæsoner i 3. division.
1. runde: 10. juni - Stenholt Vang (Lyngby OK) -
2. runde: 16. september - Herlufsholmskovene (Herlufsholm G) -
1. |
Lyngby OK (o) |
10 |
609 |
2. |
OK 73 (n) |
8 |
566 |
3. |
Lillerød IF |
4 |
542 |
4. |
PI |
2 |
511 |
Lyngby OK debuterede i 3. division - og startede med at rykke op i 2. division.
PI forlod 3. division for anden gang (også i 1992).
1. runde: 1. juni - Farum Lillevang (Kildeholm OK) - 184 st.
2. runde: 31. august - Lystrup Skov (Ballerup OK) - 163 st.
1. |
Lillerød IF |
12 |
540 |
2. |
OK Roskilde (n) |
8 |
519 |
3. |
OK 73 |
4 |
473,5 |
4. |
O 63 (o) |
0 |
420,5 |
Efter fem sæsoner i 3. division rykkede Lillerød IF for første gang op i 2. division.
O 63 fra Vordingborg debuterede i 3. division, men fik kun en enkelt sæson i denne omgang.
1. runde: 31. maj - Hornbæk Plantage (Kildeholm OK) - 197 st.
2. runde: 6. september - Kårup Skov (Holbæk OK) - 174 st.
1. |
Herlufsholm G (o) |
10 |
568 |
2. |
OK Roskilde |
10 |
555 |
3. |
OK 73 |
4 |
433 |
4. |
Lyngby OK (n) |
0 |
411 |
Herlufsholm G blev den 10. klub der vandt 3. division - ti forskellige klubber på ti sæsoner.
Både Herlufsholm G og Lyngby var på "gennemrejse" i 3. division.
1. runde: 6. juni - Jonstrup Vang (FKBU) - 153 st.
2. runde: 19. september - Valborup (Hvalsø OK) - 163 st.
1. |
Lillerød IF (n) |
12 |
562 |
2. |
OK Roskilde |
8 |
509 |
3. |
OK 73 |
4 |
445 |
4. |
PI (o) |
0 |
320 |
Lillerød IF blev den første klub, der vandt 3. division to gange.
PI rykkede ned i 4. division for 3. gang.
1. runde: 24. april - Grydebjerg (OK Sorø) - 185 st.
2. runde: 9. oktober - Gl. Grønholt Vang (OK SG) - 204 st.
1. |
Herlufsholm G (n) |
12 |
612 |
2. |
OK Bornholm (o) |
5 |
484 |
3. |
OK Roskilde |
4 |
481 |
4. |
OK 73 |
3 |
450 |
Herlufsholm G vandt 3. division for anden gang på tre år.
OK Bornholm debuterede i 3. division.
OK 73 rykkede for første gang ned i 4. division.
1. runde: 15. april - Rørvig Sandflugtsplantage (Vestsjællands SSK) - 194 st.
2. runde: 30. september - Lystrup Skov (Farum OK) - 224 st.
1. |
Ballerup OK (n) |
12 |
561 |
2. |
Lyngby OK (o) |
6 |
499 |
3. |
OK Roskilde |
4 |
512 |
4. |
OK Bornholm |
2 |
455 |
Ballerup OK løb i 3. division for anden gang - og vandt for anden gang.
OK Bornholm forlod 3. division efter to års ophold.
1. runde: 19. maj - Hornbæk Plantage (Fredensborg OK) - 213 st.
2. runde: 22. september - Vemmetofte (Køge OK) - 214 st.
1. |
OK Roskilde |
12 |
592,5 |
2. |
Lillerød IF (n) |
4 |
497 |
3. |
Lyngby OK |
4 |
496 |
4. |
OK 73 (o) |
4 |
477,5 |
Efter seks sæsoner i 3. division rykkede OK Roskilde tilbage til 2. division.
1. runde: 13. april - Brorfelde Nord (Holbæk OK) - 156 st.
2. runde: 12. oktober - Geel Skov (Ballerup OK) - 171 st.
1. |
Lyngby OK |
10 |
561 |
2. |
Helsingør SOK (n) |
10 |
522 |
3. |
Lillerød IF |
4 |
534,5 |
4. |
PI (o) |
0 |
281,5 |
Lyngby OK vandt 3. division for anden gang.
Første år Helsingør SOK løb i 3. division.
Det var fjerde gang PI rykkede ned i 4. division.
1. runde: 26. april - Vestskoven (Ballerup OK) - 204 st.
2. runde: 6. september - Kårup Skov (Holbæk OK) -
1. |
Helsingør SOK |
12 |
550 |
2. |
Allerød OK |
6 |
532 |
3. |
Herlufsholm OK (n) |
6 |
471 |
4. |
OK 73 (o) |
0 |
409 |
Helsingør SOK blev den 11. klub, der vandt 3. division.
Lillerød IF tog navneforandring til Allerød OK.
OK 73 fortsatte elevatorturen mellem 3. og 4. division.
1. runde: 17. april - Tisvilde Hegn Vest (Vinderød 92) - 146 st.
2. runde: 28. august - Stenholt Vang (FIF Hillerød) - 146 st.
1. |
Allerød OK |
12 |
607 |
2. |
Herlufsholm OK |
6 |
462 |
3. |
PI (o) |
6 |
425 |
4. |
Lyngby OK (n) |
0 |
412 |
Allerød OK vandt som første klub 3. division for tredje gang - også i 1996 og 1998 (under navnet Lillerød IF).
Allerød OK og PI blev de første klubber med 10 optrædender i 3. division.
Ligesom i 1997 gik Lyngby OK direkte gennem 3. division på vej fra 2. til 4. division.
1. runde: 23. april - Hannenov Oustrup (O 63) - 105 st.
2. runde: 24. september - Gl Grønholt Vang (FIF Hillerød) - 155 st.
1. |
OK 73 (o) |
10 |
493 |
2. |
Helsingør SOK (n) |
8 |
447 |
3. |
Herlufsholm OK |
6 |
478 |
4. |
PI |
0 |
224 |
Efter tre nedrykninger (1999, 2001, 2003) til OK 73 vendte lykken, og OK 73 rykkede op i 2. division, hvor klubben senest var i 1994.
PI deltog ikke i 1. runde. Klubben rykkede ned i 4. division for femte gang.
1. runde: 8. april - Boserup (OK Roskilde) - 166 st.
2. runde: 13. august - Kongskilde (OK Sorø) - 131 st
1. |
Allerød OK (n) |
10 |
553 |
2. |
Helsingør SOK |
8 |
490 |
3. |
Herlufsholm OK |
6 |
482 |
4. |
OK Skærmen (o) |
0 |
303 |
Allerød OK vandt 3. division for fjerde gang.
OK Skærmen gjorde comeback i 3. division efter 17 års fravær.
1. runde: 29. april - Jægersborg Hegn (Søllerød OK) - 178 st.
2. runde: 15. september - Store Dyrehave Syd (KFIU) - 152 st.
1. |
Helsingør SOK |
12 |
613 |
2. |
OK 73 (n) |
8 |
579 |
3. |
Herlufsholm OK |
4 |
507 |
4. |
Holbæk OK (o) |
0 |
409 |
Helsingør SOK vandt denne division for anden gang (også 2003).
Herlufsholm OK deltog - som første klub - i 3. division for 12. gang i alt.
Holbæk OK debuterede i 3. division.
1. runde: 9. marts - Kårup Skov (Vestsjællands OK) - 158 st.
2. runde: 27. april - Gl Grønholt Vang (Ballerup OK) - 154 st.
1. |
Helsingør SOK |
9 |
552 |
2. |
OK Midtvest (o) |
7 |
550 |
3. |
Herlufsholm OK |
5 |
506 |
4. |
OK 73 |
3 |
498 |
Helsingør SOK vandt 3. division for andet år i træk - og for tredje gang i alt.
OK Midtvest debuterede i 3. division. Klubben er et samarbejde mellem OK Sorø, OC Slagelse og Haslev OK.
1. runde: 15. marts - Buresøskovene (FKBU) - 180 st.
2. runde: 17. maj - Stenholt Vang (PI) - 217 st.
1. |
Ballerup OK (n) |
12 |
649 |
2. |
OK Midtvest |
8 |
579 |
3. |
KFIU (o) |
4 |
475 |
4. |
OK 73 |
0 |
456 |
Dette var tredje gang, at Ballerup OK var "et smut" i 3. division.
KFIU debuterede i 3. division.
1. runde: aflyst på grund af sne
2. runde: 30. maj - Stenholt Vang (FIF Hillerød) - 190 st.
1. |
Allerød OK (n) |
6 |
322 |
2. |
Helsingør SOK (n) |
4 |
314 |
3. |
FSK Orientering |
2 |
262 |
4. |
OK 73 |
0 |
241 |
Allerød OK vandt 3. division for femte gang.
KFIU og FKBU havde slået sig sammen til FSK orientering.
OK 73 blev sidst i 3. division for tredje sæson i træk.
1. runde: 20. marts - Vestskoven (Ballerup OK) - 177 st.
2. runde: 29. maj - Rude Skov (Søllerød OK) - 160 st.
1. |
Allerød OK |
12 |
694 |
2. |
FSK Orientering |
6 |
536 |
3. |
Helsingør SOK |
6 |
518 |
4. |
PI (o) |
0 |
423 |
Allerød OK vandt 3. division for anden gang i træk - og sjette gang i alt.
Den hidtil dårligste placering til Helsingør SOK i divisionsturneringen.
1. runde: 29. april - Gribskov Duemose (FIF Hillerød) - 204 st.
2. runde: 2. september - Grønholt Hegn (Tisvilde Hegn OK) - 161 st.
1. |
Ballerup OK (n) |
12 |
654 |
2. |
PI |
8 |
518 |
3. |
Helsingør SOK |
4 |
490 |
4. |
FSK Orientering |
0 |
464 |
Det var fjerde gang at Ballerup OK løb i 3. division - og fjerde gang de vandt divisionen (også i 1994, 2000, 2009).
PI opnåede den bedste placering siden 1994, hvor de også blev nr 2 efter Ballerup OK.
1. runde: 14. april - Tokkekøb Hegn (Allerød OK) - 163 st.
2. runde: 1. september - Tisvilde Hegn (Ballerup OK) - 136 st.
1. |
OK Sorø (n) |
8 |
662 |
2. |
FSK Orientering |
7 |
636 |
3. |
Herlufsholm OK (o) |
6 |
578 |
4. |
PI |
3 |
517 |
OK Sorø fortsatte alene efter ophøret af klubsamarbejdet OK Midtvest. Dette samarbejde opstod mellem OK Sorø, OC Slagelse og Haslev OK i 1999, startede ud i 6. division - og toppede i 2. division 2010 - 2012, hvor det så stoppede.
Både PI og Herlufsholm OK deltog for 14. gang i 3. division.
1. runde: 25. maj - Ravnsholt Skov (Allerød OK) - 145 st.
2. runde: 31. august - Store Dyrehave (Ballerup OK) - 134 st.
1. |
OK Sorø |
12 |
745 |
2. |
Herlufsholm OK |
6 |
592,5 |
3. |
FSK Orientering |
6 |
561 |
4. |
PI |
0 |
429,5 |
OK Sorø vandt for andet år i træk.
Det var Herlufholm OKs bedste slutplacering siden 2004
PI blev sidst i divisionen for 3. gang på 4 år.
1. runde: 19. april - Gammel Grønholt Vang (Farum OK) - 174 st.
2. runde: 20. september - Jonstrup Vang (Ballerup OK) - 159 st.
1. |
OK Sorø |
12 |
722 |
2. |
Herlufsholm OK |
8 |
671 |
3. |
Helsingør SOK (o) |
4 |
540 |
4. |
FSK Orientering |
0 |
516 |
OK Sorø vandt 3. division for tredje år i træk.
1. runde: 17. april - Grønholt Hegn (Allerød OK) - 178 st.
2. runde: 28. august - Kongelunden (PI-København og Amager OK) - 150 st.
1. |
Ballerup OK (n) |
12 |
766 |
2. |
Herlufsholm OK |
8 |
610 |
3. |
FSK Orientering |
4 |
558 |
4. |
Helsingør SOK |
0 |
441 |
Ballerup OK har løbet fem gange i 3. division - og har vundet hver gang.
FSK løb for 7. år i træk i 3. division - og har aldrig prøvet at løbe i andre divisioner.
1. runde: 30. april - Asserbo Plantage (Tisvilde Hegn OK) - 160 st.
2. runde: 3. september - Geel Skov og Ravnholm (Ballerup OK) - 174 st.
1. |
OK Øst Birkerød (n) |
12 |
764 |
2. |
Holbæk OK (o) |
8 |
752 |
3. |
Herlufsholm OK |
4 |
519 |
4. |
Helsingør SOK |
0 |
404 |
Første sæson hvor OK Øst Birkerød løb i 3. division.
Holbæk OK's bedste placering i divisionsturneringen.
1. runde: 6. maj - Kongelunden (Amager OK) - 170 st.
2. runde: 23. september - Sorø Sønderskov (OK Sorø) - 155 st.
1. |
OK Roskilde (n) |
12 |
883 |
2. |
Holbæk OK |
8 |
681 |
3. |
FSK Orientering (o) |
4 |
423 |
4. |
Helsingør SOK |
0 |
271 |
OK Roskilde deltog i 3. division for første siden 2001.
Holbæk OK tangerede deres bedste divisionsplacering fra sidste sæson.
1. Herlufsholm OK, Næstved = 18
2. PI, København = 15
3. OK 73, Gladsaxe = 13
3. Allerød OK (Lillerød IF) = 13
3. Helsingør SOK = 13
6. OK Roskilde = 8
6. FSK Orientering, København = 8
8. Lyngby OK = 6
9. Ballerup OK = 5
10. Holte IF = 3
10. Kildeholm OK, Ølstykke = 3
10. OK Sorø = 3
10. Holbæk OK = 3
14. Søllerød-Nærum IK = 2
14. OK Bornholm = 2
14. OK Skærmen, Værløse = 2
14. OK Midtvest = 2
18. Fredensborg OK = 1
18. Køge OK = 1
18. Vinderød OK = 1
18. Tisvilde Hegn OK = 1
18. O 63, Vordingborg = 1
18. KFIU, København = 1
18. OK Øst Birkerød = 1
1. Allerød OK (Lillerød IF) = 6
2. Ballerup OK = 5
3. Helsingør SOK = 3
3. OK Sorø = 3
3. OK Roskilde = 3
6. Herlufsholm OK, Næstved = 2
6. Lyngby OK = 2
6. OK 73, Gladsaxe = 2
9. PI, København = 1
9. Kildeholm OK, Ølstykke = 1
9. Holte IF = 1
9. Tisvilde Hegn OK = 1
9. OK Øst Birkerød = 1
Denne side er oprettet af Morten Jensen, juni 2013 - senest opdateret 25. november 2018