Komplet program for svÝmmesport ved de olympiske lege i Paris 2024

Alle tider er angivet i lokal tid.

SvÝmning DEN

svÝmning Paris La Dťfence Arena

 35 konkurrencer

 9 konkurrencedage

 854 svÝmmere (463 herrer og 391 damer)

- 2

- 1

0

1
2
3
4
5
6
7
8
9

10

11

12

13

14

15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

 

 


 

 


50 m fri (H)

75 svÝmmere

6

to 1. aug

11:00

indledende heat

2. konkurrence pŚ programmet (10 heat)

 

 

20:44

semifinaler

 

7

fr 2. aug

20:30

finale

 

100 m fri (H)

79 svÝmmere

4

ti 30. jul

11:00

indledende heat

2. konk. (10 heat)

 

 

20:30

semifinaler

 

5

on 31. jul

22:22

finale

 

200 m fri (H)

28 svÝmmere

2

sÝ 28. jul

11:00

indledende heat

1. konk. (4 heat)

 

 

20:46

semifinaler

 

3

ma 29. jul

20:40

finale

 

400 m fri (H)

38 svÝmmere

1

lÝ 27. jul

11:00

indledende heat

4. konk. (5 heat)

 

 

20:42

finale

 

800 m fri (H)

32 svÝmmere

3

ma 29. jul

11:00

indledende heat

3. konk.(4 heat)

4

ti 30. jul

21:02

finale

 

1500 m fri (H)

28 svÝmmere

8

lÝ 3. aug

11:00

indledende heat

2. konk. (4 heat)

9

sÝ 4. aug

18:35

finale

 

100 m ryg (H)

46 svÝmmere

2

sÝ 28. jul

11:00

indledende heat

4. konk. (6 heat)

 

 

21:32

semifinaler

 

3

ma 29. jul

21:19

finale

 

200 m ryg (H)

30 svÝmmere

5

on 31. jul

11:00

indledende heat

2. konk. (4 heat)

 

 

21:37

semifinaler

 

6

to 1. aug

20:37

finale

 

100 m bryst (H)

38 svÝmmere

1

lÝ 27. jul

11:00

indledende heat

3. konk. (5 heat)

 

 

21:12

semifinaler

 

2

sÝ 28. jul

21:44

finale

 

200 m bryst (H)

25 svÝmmere

4

ti 30. jul

11:00

indledende heat

5. konk. (4 heat)

 

 

21:47

semifinaler

 

5

on 31. jul

22:15

finale

 

100 m butterfly (H)

40 svÝmmere

7

fr 2. aug

11:00

indledende heat

1. konk. (5 heat)

 

 

20:59

semifinaler

 

8

lÝ 3. aug

20:30

finale

 

200 m butterfly (H)

28 svÝmmere

4

ti 30. jul

11:00

indledende heat

1. konk. (4 heat)

 

 

20:42

semifinaler

 

5

on 31. jul

20:36

finale

 

200 m individuel medley (H)

25 svÝmmere

6

to 1. aug

11:00

indledende heat

3. konk. (4 heat)

 

 

21:35

semifinaler

 

7

fr 2. aug

20:42

finale

 

400 m individuel medley (H)

16 svÝmmere

2

sÝ 28. jul

11:00

indledende heat

2. konk. (2 heat)

 

 

20:30

finale

 

4 x 100 m fri (H)

16 hold

1

lÝ 27. jul

11:00

indledende heat

6. konk. (2 heat)

 

 

21:44

finale

 

4 x 200 m fri (H)

16 hold

4

ti 30. jul

11:00

indledende heat

6. konk. (2 heat)

 

 

22:01

finale

 

4 x 100 m medley (H)

16 hold

8

lÝ 3. aug

11:00

indledende heat

3. konk. (2 heat)

9

sÝ 4. aug

19:05

finale

 

50 m fri (D) DEN

79 svÝmmere

8

lÝ 3. aug

11:00

indledende heat

1. konkurrence pŚ programmet (10 heat)

 

 

20:37

semifinaler

 

9

sÝ 4. aug

18:30

finale

 

100 m fri (D)

29 svÝmmere

4

ti 30. jul

11:00

indledende heat

4. konk. (4 heat)

 

 

21:25

semifinaler

 

5

on 31. jul

20:30

finale

 

200 m fri (D)

31 svÝmmere

2

sÝ 28. jul

11:00

indledende heat

5. konk. (4 heat)

 

 

21:50

semifinaler

 

3

ma 29. jul

21:41

finale

 

400 m fri (D)

23 svÝmmere

1

lÝ 27. jul

11:00

indledende heat

2. konk. (3 heat)

 

 

20:52

finale

 

800 m fri (D)

17 svÝmmere

7

fr 2. aug

11:00

indledende heat

3. konk. (3 heat)

8

lÝ 3. aug

21:08

finale

 

1500 m fri (D)

17 svÝmmere

4

ti 30. jul

11:00

indledende heat

3. konk. (3 heat)

5

on 31. jul

21:07

finale

 

100 m ryg (D)

36 svÝmmere

3

ma 29. jul

11:00

indledende heat

2. konk. (5 heat)

 

 

20:57

semifinaler

 

4

ti 30. jul

20:56

finale

 

200 m ryg (D)

28 svÝmmere

6

to 1. aug

11:00

indledende heat

1. konk. (4 heat)

 

 

21:11

semifinaler

 

7

fr 2. aug

20:35

finale

 

100 m bryst (D)

37 svÝmmere

2

sÝ 28. jul

11:00

indledende heat

3. konk. (5 heat)

 

 

21:10

semifinaler

 

3

ma 29. jul

21:25

finale

 

200 m bryst (D) DEN

23 svÝmmere

5

on 31. jul

11:00

indledende heat

1. konk. (3 heat)

 

 

21:51

semifinaler

 

6

to 1. aug

21:04

finale

 

100 m butterfly (D) DEN

33 svÝmmere

1

lÝ 27. aug

11:00

indledende heat

1. konk. (5 heat)

 

 

20:30

semifinaler

 

2

sÝ 28. aug

20:40

finale

 

200 m butterfly (D) DEN

19 svÝmmere

5

on 31. jul

11:00

indledende heat

3. konk. (3 heat)

 

 

20:43

semifinaler

 

6

to 1. aug

20:30

finale

 

200 m individuel medley (D)

34 svÝmmere

7

fr 2. aug

11:00

indledende heat

2. konk. (5 heat)

 

 

21:21

semifinaler

 

8

lÝ 3. aug

21:01

finale

 

400 m individuel medley (D)

16 svÝmmere

3

ma 29. jul

11:00

indledende heat

1. konk. (2 heat)

 

 

20:30

finale

 

4 x 100 m fri (D) DEN

16 hold

1

lÝ 27. jul

11:00

indledende heat

5. konk. (2 heat)

 

 

21:34

finale

 

4 x 200 m fri (D)

16 hold

6

to 1. aug

11:00

indledende heat

4. konk. (2 heat)

 

 

21:49

finale

 

4 x 100 m medley (D) DEN

16 hold

8

lÝ 3. aug

11:00

indledende heat

4. konk. (2 heat)

9

sÝ 4. aug

19:25

finale

 

4 x 100 m medley (mix)

16 hold

7

fr 2. aug

11:00

indledende heat

4. konk. (2 heat)

8

lÝ 3. aug

21:34

finale

 

SvÝmning, Śbent vand

vandplo Pont Alexandre III

 2 konkurrencer

 2 konkurrencedage 4. - 5. august 2021

 mindst 44 svÝmmere (22 herrer og 22 damer)

- 2

- 1

0

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13
14

15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


10 km (H)

33 svÝmmere

14

fr 9. aug

07:30

 

 

10 km (D)

24 svÝmmere

13

to 8. aug

07:30

 

 

KunstsvÝmning (synkronsvÝmning)

synkron Centre aquatique

 2 konkurrencer

 5 konkurrencedage

 96 kunstsvÝmmere

- 2

- 1

0

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10
11
12

13

14
15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


duet (D)

18 par

14

fr 9. aug

19:30

teknisk program

 

15

lÝ 10. aug

19:30

frit program

 

hold

10 hold a 8 kunstsvÝmmere

10

ma 5. aug

19:30

frit program

 

11

ti 6. aug

19:30

teknisk program

 

12

on 7. aug

19:30

akrobatisk program

 

Udspring

udspring Centre aquatique

 8 konkurrencer

 10 konkurrencedage

 136 udspringere

- 2

- 1

0

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10
11
12
13
14
15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

 

 

 

 


3 meter vippe, synkron (H)

8 par

7

fr 2. aug

11:00

 

6 spring

10 meter tŚrn, synkron (H)

8 par

3

ma 29. jul

11:00

 

6 spring

3 meter vippe (H)

25 udspringere - 18 til semifinale - 12 til finale

11

ti 6. aug

10:00

indledende

6 spring

12

on 7. aug

10:00

semifinale

6 spring 

13

to 8. aug

15:00

finale

6 spring 

10 meter tŚrn (H)

26 udspringere - 18 til semifinale - 12 til finale

14

fr 9. aug

10:00

indledende

6 spring

15

lÝ 10. aug

10:00

semifinale

6 spring 

 

 

15:00

finale

6 spring 

3 meter vippe, synkron (D)

8 par

1

lÝ 27. jul

11:00

 

5 spring

10 meter tŚrn, synkron (D)

8 par

5

on 31. jul

11:00

 

5 spring

3 meter vippe (D)

28 udspringere - 18 til semifinale - 12 til finale

12

on 7. aug

15:00

indledende

5 spring

13

to 8. aug

10:00

semifinale

5 spring 

14

fr 9. aug

15:00

finale

5 spring 

10 meter tŚrn (D)

29 udspringere - 18 til semifinale - 12 til finale

10

ma 5. aug

10:00

indledende

5 spring

 

 

15:00

semifinale

5 spring 

11

ti 6. aug

15:00

finale

5 spring 

Vandpolo

vandpolo Centre aqautique (27. jul - 4. aug) og Paris La Dťfence Arena (5. - 11. aug)

 2 konkurrencer

 16 konkurrencedage

 286 vandpolospillere (156 herrer og 130 damer)

- 2

- 1

0

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 ●

herrer

12 hold fordelt i to indledende grupper.

De fire bedste fra hver gruppe fortsśtter til kvartfinalerne.

2

sÝ 28. jul

10:30

gr B AUS - ESP

 

 

 

12:05

gr B SRB - JPN

 

 

 

15:00

gr A ITA - USA

 

 

 

16:35

gr A CRO - MNE

 

 

 

19:30

gr B FRA - HUN

 

 

 

21:05

gr A ROU - GRE

 

4

ti 30. jul

10:30

gr B AUS - SRB

 

 

 

12:05

gr A CRO - ITA

 

 

 

15:00

gr B JPN - FRA

 

 

 

16:35

gr A USA - ROU

 

 

 

19:30

gr A MNE - GRE

 

 

 

21:05

gr B ESP - HUN

 

6

to 1. aug

10:30

gr A GRE - USA

 

 

 

12:05

gr B SRB - ESP

 

 

 

15:00

gr B FRA - AUS 

 

 

 

16:35

gr A ITA - MNE

 

 

 

19:30

gr A ROU - CRO

 

 

 

21:05

gr B HUN - JPN

 

8

lÝ 3. aug

10:30

gr B ESP - JPN

 

 

 

12:05

gr A CRO - GRE

 

 

 

15:00

gr B AUS - HUN

 

 

 

16:35

gr A MNE - USA

 

 

 

19:30

gr B SRB - FRA

 

 

 

21:05

gr A ITA - ROU

 

10

ma 5. aug

12:00

gr B HUN - SRB

 

 

 

13:35

gr B AUS - JPN

 

 

 

15:10

gr A GRE - ITA

 

 

 

18:30

gr A CRO - USA

 

 

 

20:05

gr B FRA - ESP

 

 

 

21:40

gr A ROU - MNE

 

12

on 7. aug

14:00

kvartfinale

 

 

 

15:35

kvartfinale

 

 

 

19:00

kvartfinale

 

 

 

20:35

kvartfinale

 

14

fr 9. aug

13:00

placeringskamp 5/8

 

 

 

14:35

semifinale

 

 

 

18:00

placeringskamp 5/8

 

 

 

19:35

semifinale

 

15

lÝ 10. aug

19:35

kamp om 7.-8. pl

 

16

sÝ 11. aug

09:00

kamp om 5.-6. pl

 

 

 

10:35

bronzefinale

 

 

 

14:00

finale

 

damer

10 hold fordelt i to indledende grupper.

De fire bedste fra hver gruppe fortsśtter til kvartfinalerne.

1

lÝ 27. jul

14:00

gr A NED - HUN

 

 

 

15:35

gr B GRE - USA

 

 

 

18:30

gr B ESP - FRA

 

 

 

20:05

gr A AUS - CHN

 

3

ma 29. jul

14:00

gr B FRA - ITA

 

 

 

15:35

gr B USA - ESP

 

 

 

18:30

gr A CHN - NED

 

 

 

20:05

gr A HUN - CAN

 

5

on 31. jul

14:00

gr A NED - AUS

 

 

 

15:35

gr A CAN - CHN

 

 

 

18:30

gr B ITA - USA

 

 

 

20:05

gr B ESP - GRE

 

7

fr 2. aug

14:00

gr A AUS - CAN

 

 

 

15:35

gr B GRE - ITA

 

 

 

18:30

gr B USA - FRA

 

 

 

20:05

gr A CHN - HUN

 

9

sÝ 4. aug

14:00

gr A HUN - AUS

 

 

 

15:35

gr B ITA - ESP

 

 

 

18:30

gr A CAN - NED

 

 

 

20:05

gr B FRA - GRE

 

11

ti 6. aug

14:00

kvartfinale

 

 

 

15:35

kvartfinale

 

 

 

19:00

kvartfinale

 

 

 

20:35

kvartfinale

 

13

to 8. aug

13:00

placeringskamp 5/8

 

 

 

14:35

semifinale

 

 

 

18:00

placeringskamp 5/8

 

 

 

19:35

semifinale

 

15

lÝ 10. aug

09:00

kamp om 7.-8. pl

 

 

 

10:35

bronzefinale

 

 

 

14:00

kamp om 5.-6. pl

 

 

 

15:35

finale

 

siden er lavet af Morten Jensen, juni 2022 - senest opdateret 17. juli 2024