Komplet program for sejlsport, skateboard, skydning og surfing ved de olympiske lege i Paris 2024.

Alle tider er angivet i lokal tid.

Sejlsport DEN

sejlsport Marina de Marseille

 10 konkurrencer

 12 konkurrencedage

 330 sejlere (165 herrer og 165 damer)

- 2

- 1

0

1

2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

14

15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 


 

 


windsurfing (iQFOiL) (H) DEN

24 windsurfere - top-10 fortsætter til finaleserien

2

sø 28. jul

13:43

2 sejladser

maraton

 

 

17:03

2 sejladser

 

3

ma 29. jul

16:01

4 sejladser

 

4

ti 30. jul

14:17

4 sejladser

 

5

on 31. jul

14:03

4 sejladser

 

6

to 1. aug

15:53

4 sejladser

 

7

fr 2. aug

14:23

kvartfinale

 

 

 

15:08

semifinale

 

 

 

16:08

finale

 

kite (H)

20 kitesurfere - 16 indledende sejladser - top-10 fortsætter til finaleserien

9

sø 4. aug

12:13

4 sejladser

 

10

ma 5. aug

12:13

4 sejladser

 

11

ti 6. aug

12:03

4 sejladser

 

12

on 7. aug

12:23

4 sejladser

nr 1-2 til finalen, nr 3-10 til semifinaler

13

to 8. aug

12:13

semifinaler

2 x 4 kitesurfere - vinderne til finalen

 

 

15:40

finaler

4 kitesurfere

ILCA 7 (H) DEN

43 sejlere

6

to 1. aug

12:15

1. sejlads

 

 

 

14:20

2. sejlads

 

7

fr 2. aug

15:35

3. sejlads

 

 

 

16:45

4. sejlads

 

8

lø 3. aug

12:15

5. sejlads

 

 

 

13:23

6. sejlads

 

9

sø 4. aug

12:05

7. sejlads

 

 

 

13:13

8. sejlads

 

10

ma 5. aug

14:40

9. sejlads

 

 

 

15:45

10. sejlads

 

11

ti 6. aug

15:43

finale

10 sejlere

49'er (H) DEN

19 både (38 sejlere)

2

sø 28. jul

15:45

1. sejlads

 

 

 

16:37

2. sejlads

 

 

 

17:29

3. sejlads

 

3

ma 29. jul

14:05

4. sejlads

 

 

 

14:57

5. sejlads

 

 

 

15:47

6. sejlads

 

4

ti 30. jul

16:35

7. sejlads

 

 

 

17:27

8. sejlads

 

 

 

18:19

9. sejlads

 

5

on 31. jul

14:50

10. sejlads

 

 

 

15:45

11. sejlads

 

 

 

16:37

12. sejlads

 

6

to 1. aug

14:43

finale

10 både

windsurfing (iQFOiL) (D)

24 windsurfere - top-10 fortsætter til finaleserien

2

sø 28. jul

12:13

2 sejladser

maraton



15:33

2 sejladser

 

3

ma 29. jul

15:43

4 sejladser

 

4

ti 30. jul

12:13

4 sejladser

 

5

on 31. jul

16:48

4 sejladser

 

6

to 1. aug

15:00

4 sejladser

 

7

fr 2. aug

14:03

kvartfinale

 

 

 

14:43

semifinale

 

 

 

15:33

finale

 

kite (D)

20 kitesurfere - 16 indledende sejladser - top-10 fortsætter til finaleserien

9

sø 4. aug

12:33

4 sejladser

 

10

ma 5. aug

12:03

4 sejladser

 

11

ti 6. aug

12:13

4 sejladser

 

12

on 7. aug

12:13

4 sejladser

nr 1-2 til finalen, nr 3-10 til semifinaler

13

to 8. aug

13:13

semifinaler

2 x 4 kitesurfere - vinderne til finalen

 

 

16:40

finale

4 kitesurfere

ILCA 6 (D) DEN

43 sejlere

6

to 1. aug

15:35

1. sejlads

 

 

 

16:43

2. sejlads

 

7

fr 2. aug

12:15

3. sejlads

 

 

 

13:23

4. sejlads

 

8

lø 3. aug

14:30

5. sejlads

 

 

 

15:38

6. sejlads

 

9

sø 4. aug

14:35

7. sejlads

 

 

 

15:45

8. sejlads

 

10

ma 5. aug

12:15

9. sejlads

 

 

 

13:23

10. sejlads

 

11

ti 6. aug

14:43

finale

10 sejlere

49'er FX (D) DEN

21 både (42 sejlere)

2

sø 28. jul

15:35

1. sejlads

 

 

 

16:27

2. sejlads

 

 

 

17:17

3. sejlads

 

3

ma 29. jul

12:15

4. sejlads

 

 

 

13:07

5. sejlads

 

 

 

13:57

6. sejlads

 

4

ti 30. jul

15:45

7. sejlads

 

 

 

16:37

8. sejlads

 

 

 

17:29

9. sejlads

 

5

on 31. jul

12:15

10. sejlads

 

 

 

13:07

11. sejlads

 

 

 

13:59

12. sejlads

 

6

to 1. aug

15:43

finale

10 både

470-jolle (mix)

19 både (38 sejlere)

7

fr 2. aug

12:05

1. sejlads

 

 

 

13:50

2. sejlads

 

8

lø 3. aug

17:05

3. sejlads

 

 

 

18:12

4. sejlads

 

9

sø 4. aug

17:05

5. sejlads

 

 

 

18:12

6. sejlads

 

10

ma 5. aug

17:05

7. sejlads

 

 

 

18:12

8. sejlads

 

11

ti 6. aug

12:15

9. sejlads

 

 

 

13:22

10. sejlads

 

12

on 7. aug

15:43

finale

10 både

nacra 17 (mix) DEN

20 både (40 sejlere)

8

lø 3. aug

15:45

1. sejlads

 

 

 

16:37

2. sejlads

 

 

 

17:29

3. sejlads

 

9

sø 4. aug

12:05

4. sejlads

 

 

 

12:57

5. sejlads

 

 

 

13:49

6. sejlads

 

10

ma 5. aug

12:05

7. sejlads

 

 

 

12:57

8. sejlads

 

 

 

13:49

9. sejlads

 

11

ti 6. aug

15:05

10. sejlads

 

 

 

15:57

11. sejlads

 

 

 

16:49

12. sejlads

 

12

on 7. aug

14:43

finale

10 både

Skateboard DEN

sejlsportLa Concorde 3 (street), La Concorde 4 (park)

4 konkurrencer

4 konkurrencedage

88 skateboardere (44 herrer og 44 damer)

- 2

- 1

0

1
2

3

4

5

6

7

8

9

10

11
12

13

14

15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 


 

 


street (H)

22 skateboardere

1

lø 27. jul

12:00

kvalifikation

 

 

 

17:00

finale

8 deltagere

park (H) DEN

22 skateboardere

12

on 7. aug

12:30

kvalifikation

 

 

 

17:30

finale

8 deltagere

street (D)

22 skateboardere

2

sø 28. jul

12:00

kvalifikation

 

 

 

17:00

finale

8 deltagere

park (D)

22 skateboardere

11

ti 6. aug

12:30

kvalifikation

 

 

 

17:30

finale

8 deltagere

Skydning DEN

skydning Centre National de Tir de Châteauroux

 15 konkurrencer

 10 konkurrencedage

 342 skytter (171 herrer og 171 damer)

- 2

- 1

0

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

11

12

13

14

15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

 


 

 


10 m luftriffel (H) 

48 skytter - 8 bedste til finalen

2

sø 28. jul

11:15

kvalifikation

60 skud (75 minutter)

3

ma 29. jul

12:00

finale, eliminering

15 sk (ud: 7,8) + 5 sk (5,6) + 5 sk (3,4)

 

 

:

finale, duel

enkeltskud

50 m riffel (H)

44 skytter - 8 bedste til finalen

5

on 31. jul

09:00 -

knælende

20 skud

 

 

 

liggende

20 skud

 

 

- 10:30

stående

20 skud

6

to 1. aug

09:30 -

finale, eliminering

30 sk (ud: 7,8) + 5 sk (5,6) + 5 sk (3,4)

 

 

- 10:30

finale, duel

enkeltskud (stående)

10 m luftpistol (H)

33 skytter - 8 bedste til finalen

1

lø 27. jul

10:30

kvalifikation

60 skud (75 minutter)

2

sø 28. jul

09:30

finale, eliminering

15 skud (ud: 7,8) + 5 sk (5,6) + 5 sk (3,4)

 

 

:

finale, duel

enkeltskud

25 m silhuetpistol (H)

29 skytter - 8 bedste til semifinaler - to bedste fra hver semifinale til finale

9

sø 4. aug

09:00

del 1

30 skud (6 serier a 5 skud)

 

 

13:00

del 2

30 skud (6 serier a 5 skud)

10

ma 5. aug

09:30 -

semifinaler

20 skud

 

 

- 10:30

finale, eliminering

20 sk (ud: 4), + 10 sk (3) + 10 sk (2)

trap (H)

30 skytter - 8 bedste til semifinaler - to bedste fra hver semifinale til finale

3

ma 29. jul

09:00 - 14:00

 

75 duer

4

ti 30. jul

09:00 - 12:00

 

50 duer

 

 

15:30

semifinaler

15 duer (ud: nr 4) + 10 duer (ud: nr 3)

 

 

16:30

finale

15 duer (ud: nr 4) + 10 (ud: nr 3) + 10

skeet (H) DEN

30 skytter - 8 bedste til semifinaler - to bedste fra hver semifinale til finale

7

fr 2. aug

09:00 - 14:00

 

75 duer

8

lø 3. aug

09:00 - 14:00

 

50 duer

 

 

15:30

semifinaler

20 duer (ud: nr 4) + 10 duer (ud: nr 3)

 

 

16:30

finale

20 duer (ud: nr 4) + 10 (ud: nr 3) + 10

10 m luftriffel (D) DEN

43 skytter - 8 bedste til finalen

2

sø 28. jul

09:15

kvalifikation

60 skud (75 minutter)

3

ma 29. jul

09:30

finale, eliminering

15 skud (ud: 7,8) + 5 sk (5,6) + 5 sk (3,4)

 

 

:

finale, duel

enkeltskud

50 m riffel (D) DEN

32 skytter - 8 bedste til finalen

6

to 1. aug

12:00 -

knælende

20 skud

 

 

 

liggende

20 skud

 

 

- 13:30

stående

20 skud

7

fr 2. aug

09:30 -

finale, eliminering

30 skud (ud: 7,8) + 5 sk (5,6) + 5 sk (3,4)

 

 

- 10:30

finale, duel

enkeltskud (stående)

10 m luftpistol (D)

44 skytter - 8 bedste til finalen

1

lø 27. jul

12:30

kvalifikation

60 skud (75 minutter)

2

sø 28. jul

12:00

finale, eliminering

15 skud (ud: 7,8) + 5 sk (5,6) + 5 sk (3,4)

 

 

:

finale, duel

enkeltskud

25 m pistol (D)

40 skytter - 8 bedste til semifinaler - to bedste fra hver semifinale til finale

7

fr 2. aug

09:00

præcision

30 skud

 

 

12:00

silhuet

30 skud

8

lø 3. aug

09:30 -

semifinaler

20 skud

 

 

- 10:30

finale, eliminering

20 skud (ud: 4), + 10 sk (3) + 10 sk (2)

trap (D)

30 skytter - 8 bedste til semifinaler - to bedste fra hver semifinale til finale

4

ti 30. jul

09:00 - 14:00

 

75 duer

5

on 31. jul

09:00 - 12:00

 

50 duer

 

 

15:30

semifinaler

15 duer (ud: nr 4) + 10 duer (ud: nr 3)

 

 

16:30

finale

15 duer (ud: 4) + 10 (ud: 3) + 10 (ud: 2)

skeet (D)

29 skytter - 8 bedste til semifinaler - to bedste fra hver semifinale til finale

8

lø 3. aug

09:00 - 14:30

 

75 duer

9

sø 4. aug

09:30 - 14:30

 

50 duer

 

 

15:30

semifinaler

20 duer (ud: nr 4) + 10 duer (ud: nr 3)

 

 

16:30

finale

20 duer (ud: nr 4) + 10 (ud: 3) + 10 (ud: 2)

10 m luftriffel, hold (mix) 

xx par - top-4 til finalerne

1

lø 27. jul

09:00

kvalifikation

2 x 30 skud (30 min)

 

 

10:30

bronzefinale

duel med enkeltskud

 

 

11:00

finale

duel med enkeltskud

10 m luftpistol, hold (mix)

xx par - top-4 til finalerne

3

ma 29. jul

09:15

kvalifikation

2 x 30 skud (30 min)

4

ti 30. jul

09:30

bronzefinale

duel med enkeltskud

 

 

10:00

finale

duel med enkeltskud

skeet, hold (mix)

16 par - top-4 til finalerne

10

ma 5. aug

09:00 - 13:30

kvalifikation

2 x 75 duer

 

 

15:00 -

bronzefinale

 

 

 

- 16:15

finale

 

Surfing

surfing Teahupo'o, Tahiti (Fransk Polynesien) - lokal tid, tidsforskellen til Paris er på 12 timer

 2 konkurrencer

 4 konkurrencedage

 48 surfere (24 herrer og 24 damer)

- 2

- 1

0

1
2
3
4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 


shortboard (H)

24 surfere

1

lø 27. jul

07:00

19:00

runde 1

8 heat

2

sø 28. jul

11:48

23:48

runde 2

8 heat

3

ma 29. jul

07:00

19:00

runde 3

8 heat

4

ti 30. jul

07:00

19:00

kvartfinaler

 

 

 

11:48

23:48

semifinaler

 

 

 

14:12

02:12

bronzefinale

 

 

 

15:34

03:34

finale

 

shortboard (D)

24 surfere

1

lø 27. jul

11:48

23:48

runde 1

8 heat

2

sø 28. jul

07:00

19:00

runde 2

8 heat

3

ma 29. jul

11:48

23:48

runde 3

8 heat

4

ti 30. jul

09:24

21:24

kvartfinaler

 

 

 

13:00

01:00

semifinaler

 

 

 

14:53

02:53

bronzefinale

 

 

 

16:15

04:15

finale

 

siden er lavet af Morten Jensen, maj 2022 - senest opdateret 21. juli 2024