Komplet program for golf, gymnastik, hockey, håndbold og judo ved de olympiske lege i Paris 2024.

Alle tider er angivet i lokal tid..

Golf DEN

golf  Golf National

 2 konkurrencer

 8 konkurrencedage

 120 golfspillere (60 herrer og 60 damer)

- 2

- 1

0

1

2

3

4

5

6
7
8
9

10

11

12
13
14
15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


slagspil (H) DEN

60 golfspillere

6

to 1. aug

09:00 - 18:00

1. runde

tee time fra 09:00 - 12:30

7

fr 2. aug

09:00 - 18:00

2. runde

 

8

lø 3. aug

09:00 - 18:00

3. runde

 

9

sø 4. aug

09:00 - 18:00

4. runde

 

slagspil (D) DEN

60 golfspillere

12

on 7. aug

09:00 - 18:00

1. runde

tee time fra 09:00 - 12:30

13

to 8. aug

09:00 - 18:00

2. runde

 

14

fr 9. aug

09:00 - 18:00

3. runde

 

15

lø 10. aug

09:00 - 18:00

4. runde

 

Gymnastik, idrætsgymnastik

gymnastik Arena Bercy

 14 konkurrencer

 9 konkurrencedage

 192 gymnaster (96 herrer og 96 damer)

- 2

- 1

0

1
2
3
4
5
6

7

8
9
10

11

12

13

14

15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Lodtrækning: 22. februar 2024

hold (H)

12 hold a fem gymnaster

1

lø 27. jul

11:00

kvalifikation, gr 1

GER, USA, GBR, CAN

 

 

15:30

kvalifikation, gr 2

NED, CHN, JPN, UKR

 

 

20:00

kvalifikation, gr 3

TUR, SUI, ITA, ESP

3

ma 29. jul

17:30

finale

 

individuel mangekamp (H)

96 gymnaster

1

lø 27. jul

11:00

kvalifikation, gr 1

 

 

 

15:30

kvalifikation, gr 2

 

 

 

20:00

kvalifikation, gr 3

 

5

on 31. jul

17:30

finale

24 gymnaster

gulvøvelser (H)

96 gymnaster

1

lø 27. jul

11:00

kvalifikation, gr 1

 

 

 

15:30

kvalifikation, gr 2

 

 

 

20:00

kvalifikation, gr 3

 

8

lø 3. aug

15:30

finale

8 gymnaster

bensving (H)

96 gymnaster

1

lø 27. jul

11:00

kvalifikation, gr 1

 

 

 

15:30

kvalifikation, gr 2

 

 

 

20:00

kvalifikation, gr 3

 

8

lø 3. aug

17:15

finale

8 gymnaster

ringe (H)

96 gymnaster

1

lø 27. jul

11:00

kvalifikation, gr 1

 

 

 

15:30

kvalifikation, gr 2

 

 

 

20:00

kvalifikation, gr 3

 

9

sø 4. aug

15:00

finale

8 gymnaster

spring over hest (H)

96 gymnaster

1

lø 27. jul

11:00

kvalifikation, gr 1

 

 

 

15:30

kvalifikation, gr 2

 

 

 

20:00

kvalifikation, gr 3

 

9

sø 4. aug

16:25

finale

8 gymnaster

barre (H)

96 gymnaster

1

lø 27. jul

11:00

kvalifikation, gr 1

 

 

 

15:30

kvalifikation, gr 2

 

 

 

20:00

kvalifikation, gr 3

 

10

ma 5. aug

11:45

finale

8 gymnaster

reck (H)

96 gymnaster

1

lø 27. jul

11:00

kvalifikation, gr 1

 

 

 

15:30

kvalifikation, gr 2

 

 

 

20:00

kvalifikation, gr 3

 

10

ma 5. aug

13:33

finale

8 gymnaster

hold (D)

12 hold a fem gymnaster

2

sø 28. jul

09:30

kvalifikation, gr 1

GBR, ROU

 

 

11:40

kvalifikation, gr 2

CHN, USA, ITA

 

 

14:50

kvalifikation, gr 3

JPN, NED

 

 

18:00

kvalifikation, gr 4

CAN, FRA, KOR

 

 

21:10

kvalifikation, gr 5

BRA, AUS

4

ti 30. jul

18:15

finale

 

individuel mangekamp (D)

96 gymnaster

2

sø 28. jul

09:30

kvalifikation, gr 1/2

 

 

 

14:50

kvalifikation, gr 3

 

 

 

18:00

kvalifikation, gr 4

 

 

 

21:10

kvalifikation, gr 5

 

6

to 1. aug

18:15

finale

24 gymnaster

spring over hest (D)

96 gymnaster

2

sø 28. jul

09:30

kvalifikation, gr 1/2

 

 

 

14:50

kvalifikation, gr 3

 

 

 

18:00

kvalifikation, gr 4

 

 

 

21:10

kvalifikation, gr 5

 

8

lø 3. aug

16:19

finale

8 gymnaster

forskudt barre (D)

96 gymnaster

2

sø 28. jul

09:30

kvalifikation, gr 1/2

 

 

 

14:50

kvalifikation, gr 3

 

 

 

18:00

kvalifikation, gr 4

 

 

 

21:10

kvalifikation, gr 5

 

9

sø 4. aug

15:40

finale

8 gymnaster

balancebom (D)

96 gymnaster

2

sø 28. jul

09:30

kvalifikation, gr 1/2

 

 

 

14:50

kvalifikation, gr 3

 

 

 

18:00

kvalifikation, gr 4

 

 

 

21:10

kvalifikation, gr 5

 

10

ma 5. aug

12:38

finale

8 gymnaster

øvelser på gulv (D)

96 gymnaster

2

sø 28. jul

09:30

kvalifikation, gr 1/2

 

 

 

14:50

kvalifikation, gr 3

 

 

 

18:00

kvalifikation, gr 4

 

 

 

21:10

kvalifikation, gr 5

 

10

ma 5. aug

14:22

finale

8 gymnaster

Gymnastik, rytmisk

rytmisk Arena Porte de la Chapelle

 2 konkurrencer

 3 konkurrencedage

 94 gymnaster

- 2

- 1

0

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13
14
15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Lodtrækning:

individuelt (D)

24 gymnaster - 10 fortsætter til finalen

13

to 8. aug

10:00

kvalifikation

1. rotation

 

 

11:30

kvalifikation

2. rotation

 

 

15:00

kvalifikation

3. rotation

 

 

16:30

kvalifikation

4. rotation

14

fr 9. aug

14:30

finale

-

 

 

15:03

finale

-

 

 

15:41

finale

-

 

 

16:14

finale

-

gruppe (D)

14 grupper a 5 gymnaster - 8 grupper fortsætter til finalen

14

fr 9. aug

10:00

kvalifikation

1. øvelse

 

 

11:15

kvalifikation

2. øvelse

15

lø 10. aug

14:00

finale

1. øvelse

 

 

14:50

finale

2. øvelse

Gymnastik, trampolin

trampolin Arena Bercy

 2 konkurrencer

 1 konkurrencedag

 32 trampolinspringere (16 herrer og 16 damer)

- 2

- 1

0

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


herrer

16 trampolinspringere

7

fr 2. aug

18:00

kvalifikation

 

 

 

19:45

finale

8 deltagere

damer

16 trampolinspringere

7

fr 2. aug

12:00

kvalifikation

 

 

 

13:50

finale

8 deltagere

Hockey

hockey Stade Yves-du-Manoir (det olympiske stadion fra 1924)

 2 konkurrencer

 14 konkurrencedage

 384 hockeyspillere (192 herrer og 192 damer)

- 2

- 1

0

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14

15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 


herrer

12 hold fordelt i to indledende grupper.

De fire bedste fra hver gruppe fortsætter til kvartfinalerne.

1

lø 27. jul

10:00

gr a GBR - ESP

 

 

 

10:30

gr b BEL - IRL

bane 2

 

 

12:45

gr a NED - RSA

 

 

 

13:15

gr b AUS - ARG

bane 2

 

 

17:00

gr a GER - FRA

 

 

 

17:30

gr b IND - NZL

bane 2

2

sø 28. jul

17:00

gr a GER - ESP

 

 

 

17:30

gr b BEL - NZL

bane 2

 

 

19:45

gr a NED - FRA

 

 

 

20:15

gr a RSA - GBR

bane 2

3

ma 29. jul

10:00

gr b IRL - AUS

 

 

 

12:45

gr b IND- ARG

 

4

ti 30. jul

10:00

gr a ESP - FRA

 

 

 

10:30

gr a RSA - GER

bane 2

 

 

12:45

gr a GBR - NED

 

 

 

13:15

gr b IRL - IND

bane 2

 

 

17:00

gr b ARG - NZL

 

 

 

19:45

gr b AUS - BEL

 

5

on 31. jul

17:30

gr a GER - NED

bane 2 

 

 

19:45

gr a ESP - RSA

 

6

to 1. aug

10:00

gr b IND - BEL

 

 

 

10:30

gr b NZL - AUS

bane 2

 

 

12:45

gr a FRA - GBR

 

 

 

13:15

gr b ARG - IRL

bane 2

7

fr 2. aug

10:30

gr a NED - ESP

bane 2

 

 

13:15

gr b AUS - IND

bane 2

 

 

17:00

gr b NZL - IRL

 

 

 

17:30

gr b BEL - ARG

bane 2

 

 

19:45

gr a FRA - RSA

 

 

 

20:15

gr a GBR - GER

bane 2

9

sø 4. aug

10:00

kvartfinale

 

 

 

12:30

kvartfinale

 

 

 

17:30

kvartfinale

 

 

 

20:00

kvartfinale

 

11

ti 6. aug

14:00

semifinale

 

 

 

19:00

semifinale

 

13

to 8. aug

14:00

bronzefinale

 

 

 

19:00

finale

 

damer

12 hold fordelt i to indledende grupper.

De fire bedste fra hver gruppe fortsætter til kvartfinalerne.

1

lø 27. jul

19:45

gr b ARG - USA

 

 

 

20:15

gr a NED - FRA

bane 2

2

sø 28. jul

10:00

gr a BEL - CHN

 

 

 

10:30

gr a GER - JPN

bane 2

 

 

12:45

gr b AUS - RSA

 

 

 

13:15

gr b GBR - ESP

bane 2

3

ma 29. jul

10:30

gr a JPN - CHN

bane 2

 

 

13:15

gr b ESP - USA

bane 2

 

 

17:00

gr b GBR - AUS

 

 

 

17:30

gr b RSA - ARG

bane 2

 

 

19:45

gr a GER - NED

 

 

 

20:15

gr a FRA - BEL

bane 2

5

on 31. jul

10:00

gr b ARG - ESP

 

 

 

10:30

gr b RSA - GBR

bane 2

 

 

12:45

gr a FRA - GER

 

 

 

13:15

gr b AUS - USA

bane 2

 

 

17:00

gr a BEL - JPN

 

 

 

20:15

gr a NED - CHN

bane 2

6

to 1. aug

17:00

gr b USA - GBR

 

 

 

17:30

gr b ESP - RSA

bane 2

 

 

19:45

gr a JPN - FRA

 

 

 

20:15

gr b ARG - AUS

bane 2

7

fr 2. aug

10:00

gr a CHN - GER

 

 

 

12:45

gr a BEL - NED

 

8

lø 3. aug

10:00

gr b GBR - ARG

 

 

 

10:30

gr a NED - JPN

bane 2

 

 

12:45

gr b AUS - ESP

 

 

 

13:15

gr b USA - RSA

bane 2

 

 

17:00

gr a CHN - FRA

 

 

 

19:45

gr a GER - BEL

 

10

ma 5. aug

10:00

kvartfinale

 

 

 

12:30

kvartfinale

 

 

 

17:30

kvartfinale

 

 

 

20:00

kvartfinale

 

12

on 7. aug

14:00

semifinale

 

 

 

19:00

semifinale

 

14

fr 9. aug

14:00

bronzefinale

 

 

 

20:00

finale

 

Håndbold DEN

håndbold Arena Paris Sud 6 (25. jul - 4. aug) og Stade Pierre Mauroy, Lille (6. aug - 11. aug)

 2 konkurrencer

 16 konkurrencedage

 336 håndboldspillere (168 herrer og 168 damer)

- 2

- 1

0

1
2
3
4
5
6
7
8
9

10

11
12
13
14
15
16
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

Lodtrækning: 16. april 2024

herrer DEN

12 hold fordelt i to indledende puljer.

De fire bedste fra hver pulje fortsætter til kvartfinalerne.

1

lø 27. jul

09:00

gr A ESP - SLO

 

 

 

11:00

gr B HUN - EGY

 

 

 

14:00

gr A CRO - JPN

 

 

 

16:00

gr B NOR - ARG

 

 

 

19:00

gr A GER - SWE

 

 

 

21:00

gr B DEN - FRA

 

3

ma 29. jul

09:00

gr A JPN - GER

 

 

 

11:00

gr A SLO - CRO

 

 

 

14:00

gr B EGY - DEN

 

 

 

16:00

gr A SWE - ESP

 

 

 

19:00

gr B FRA - NOR

 

 

 

21:00

gr B ARG - HUN

 

5

on 31. jul

09:00

gr B NOR - HUN

 

 

 

11:00

gr A CRO - GER

 

 

 

14:00

gr A ESP - JPN

 

 

 

16:00

gr A SLO - SWE

 

 

 

19:00

gr B FRA - EGY

 

 

 

21:00

gr B DEN - ARG

 

7

fr 2. aug

09:00

gr B HUN - DEN

 

 

 

11:00

gr B ARG - FRA

 

 

 

14:00

gr A CRO - SWE

 

 

 

16:00

gr A GER - ESP

 

 

 

19:00

gr A JPN - SLO

 

 

 

21:00

gr B NOR - EGY

 

9

sø 4. aug

09:00

gr A SWE - JPN

 

 

 

11:00

gr B EGY - ARG

 

 

 

14:00

gr A GER - SLO

 

 

 

16:00

gr B HUN - FRA

 

 

 

19:00

gr B DEN - NOR

 

 

 

21:00

gr A ESP - CRO

 

12

on 7. aug

09:30

kvartfinale 1

 

 

 

13:30

kvartfinale 2

 

 

 

17:30

kvartfinale 3

 

 

 

21:30

kvartfinale 4

 

14

fr 9. aug

16:30

semifinale 1

 

 

 

21:30

semifinale 2

 

16

sø 10. aug

09:00

bronzefinale

 

 

 

13:30

finale

 

damer DEN

12 hold fordelt i to indledende puljer.

De fire bedste fra hver pulje fortsætter til kvartfinalerne.

-1

to 25. jul

09:00

gr A SLO - DEN

 

 

 

11:00

gr B NED - ANG

 

 

 

14:00

gr B ESP - BRA

 

 

 

16:00

gr A GER - KOR

 

 

 

19:00

gr B HUN - FRA 

 

 

 

21:00

gr A NOR - SWE

 

2

sø 28. jul

09:00

gr B BRA - HUN

 

 

 

11:00

gr A KOR - SLO

 

 

 

14:00

gr A SWE - GER

 

 

 

16:00

gr A DEN - NOR

 

 

 

19:00

gr B ANG - ESP

 

 

 

21:00

gr B FRA - NED

 

4

ti 30. jul

09:00

gr A GER - SLO

 

 

 

11:00

gr A NOR - KOR

 

 

 

14:00

gr B NED - ESP

 

 

 

16:00

gr B HUN - ANG

 

 

 

19:00

gr B FRA - BRA

 

 

 

21:00

gr A SWE - DEN

 

6

to 1. aug

09:00

gr B NED - BRA

 

 

 

11:00

gr A KOR - SWE

 

 

 

14:00

gr B ESP - HUN

 

 

 

16:00

gr B ANG - FRA

 

 

 

19:00

gr A GER - DEN

 

 

 

21:00

gr A SLO - NOR

 

8

lø 3. aug

09:00

gr B HUN - NED

 

 

 

11:00

gr B ESP - FRA

 

 

 

14:00

gr B BRA - ANG

 

 

 

16:00

gr A SLO - SWE

 

 

 

19:00

gr A NOR - GER

 

 

 

21:00

gr A DEN - KOR

 

11

ti 6. aug

09:30

kvartfinale 1

 

 

 

13:30

kvartfinale 2

 

 

 

17:30

kvartfinale 3

 

 

 

21:30

kvartfinale 4

 

13

to 8. aug

16:30

semifinale 1

 

 

 

21:30

semifinale 2

 

15

lø 10. aug

10:00

bronzefinale

 

 

 

15:00

finale

 

Judo DEN

judo  Arena Champ-de-Mars

 15 konkurrencer

 8 konkurrencedage

 378 judoka (192 herrer og 186 damer)

- 2

- 1

0

1
2
3
4
5
6
7
8

9

10

11

12

13

14

15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Lodtrækning: 25. juli 14:00

I alle konkurrencer uddeles to bronzemedaljer.

60 kg (H)

25 judoka

1

lø 27. jul

10:28

1/16-finaler

 

 

 

12:20

1/8-finaler

 

 

 

13:16

kvartfinaler

 

 

 

16:34

opsamling

2 kampe (taberne i kvartfinalerne)

 

 

16:51

semifinaler

 

 

 

17:49

bronzefinaler

2 kampe (vinder opsamling - taber semi)

 

 

18:09

finale

 

66 kg (H)

27 judoka

2

sø 28. jul

10:28

1/16-finaler

 

 

 

12:20

1/8-finaler

 

 

 

13:16

kvartfinaler

 

 

 

16:00

opsamling

2 kampe (taberne i kvartfinalerne)

 

 

16:17

semifinaler

 

 

 

17:18

bronzefinaler

2 kampe (vinder opsamling - taber semi)

 

 

17:38

finale

 

73 kg (H)

30 judoka

3

ma 29. jul

10:28

1/16-finaler

 

 

 

12:20

1/8-finaler

 

 

 

13:16

kvartfinaler

 

 

 

16:34

opsamling

2 kampe (taberne i kvartfinalerne)

 

 

16:51

semifinaler

 

 

 

17:49

bronzefinaler

2 kampe (vinder opsamling - taber semi)

 

 

18:09

finale

 

81 kg (H)

33 judoka

4

ti 30. jul

10:00

1/32-finale

 

 

 

10:28

1/16-finaler

 

 

 

12:20

1/8-finaler

 

 

 

13:16

kvartfinaler

 

 

 

16:00

opsamling

2 kampe (taberne i kvartfinalerne)

 

 

16:17

semifinaler

 

 

 

17:18

bronzefinaler

2 kampe (vinder opsamling - taber semi)

 

 

17:38

finale

 

90 kg (H)

29 judoka

5

on 31. jul

10:28

1/16-finaler

 

 

 

12:20

1/8-finaler

 

 

 

13:16

kvartfinaler

 

 

 

16:34

opsamling

2 kampe (taberne i kvartfinalerne)

 

 

16:51

semifinaler

 

 

 

17:49

bronzefinaler

2 kampe (vinder opsamling - taber semi)

 

 

18:09

finale

 

100 kg (H)

25 judoka

6

to 1. aug

10:28

1/16-finaler

 

 

 

12:20

1/8-finaler

 

 

 

13:16

kvartfinaler

 

 

 

16:00

opsamling

2 kampe (taberne i kvartfinalerne)

 

 

16:17

semifinaler

 

 

 

17:18

bronzefinaler

2 kampe (vinder opsamling - taber semi)

 

 

17:38

finale

 

+100 kg (H)

23 judoka

7

fr 2. aug

10:28

1/16-finaler

 

 

 

12:20

1/8-finaler

 

 

 

13:16

kvartfinaler

 

 

 

16:34

opsamling

2 kampe (taberne i kvartfinalerne)

 

 

16:51

semifinaler

 

 

 

17:49

bronzefinaler

2 kampe (vinder opsamling - taber semi)

 

 

18:09

finale

 

48 kg (D)

31 judoka

1

lø 27. jul

10:28

1/16-finaler

 

 

 

12:20

1/8-finaler

 

 

 

13:16

kvartfinaler

 

 

 

16:00

opsamling

2 kampe (taberne i kvartfinalerne)

 

 

16:17

semifinaler

 

 

 

17:18

bronzefinaler

2 kampe (vinder opsamling - taber semi)

 

 

17:38

finale

 

52 kg (D)

26 judoka

2

sø 28. jul

10:28

1/16-finaler

 

 

 

12:20

1/8-finaler

 

 

 

13:16

kvartfinaler

 

 

 

16:34

opsamling

2 kampe (taberne i kvartfinalerne)

 

 

16:51

semifinaler

 

 

 

17:49

bronzefinaler

2 kampe (vinder opsamling - taber semi)

 

 

18:09

finale

 

57 kg (D)

28 judoka

3

ma 29. jul

10:28

1/16-finaler

 

 

 

12:20

1/8-finaler

 

 

 

13:16

kvartfinaler

 

 

 

16:00

opsamling

2 kampe (taberne i kvartfinalerne)

 

 

16:17

semifinaler

 

 

 

17:18

bronzefinaler

2 kampe (vinder opsamling - taber semi)

 

 

17:38

finale

 

63 kg (D) 

29 judoka

4

ti 30. jul

10:28

1/16-finaler

 

 

 

12:20

1/8-finaler

 

 

 

13:16

kvartfinaler

 

 

 

16:34

opsamling

2 kampe (taberne i kvartfinalerne)

 

 

16:51

semifinaler

 

 

 

17:49

bronzefinaler

2 kampe (vinder opsamling - taber semi)

 

 

18:09

finale

 

70 kg (D) DEN

24 judoka

5

on 31. jul

10:28

1/16-finaler

 

 

 

12:20

1/8-finaler

 

 

 

13:16

kvartfinaler

 

 

 

16:00

opsamling

2 kampe (taberne i kvartfinalerne)

 

 

16:17

semifinaler

 

 

 

17:18

bronzefinaler

2 kampe (vinder opsamling - taber semi)

 

 

17:38

finale

 

78 kg (D)

22 judoka

6

to 1. aug

10:28

1/16-finaler

 

 

 

12:20

1/8-finaler

 

 

 

13:16

kvartfinaler

 

 

 

16:34

opsamling

2 kampe (taberne i kvartfinalerne)

 

 

16:51

semifinaler

 

 

 

17:49

bronzefinaler

2 kampe (vinder opsamling - taber semi)

 

 

18:09

finale

 

+78 kg (D)

26 judoka

7

fr 2. aug

10:28

1/16-finaler

 

 

 

12:20

1/8-finaler

 

 

 

13:16

kvartfinaler

 

 

 

16:00

opsamling

2 kampe (taberne i kvartfinalerne)

 

 

16:17

semifinaler

 

 

 

17:18

bronzefinaler

2 kampe (vinder opsamling - taber semi)

 

 

17:38

finale

 

hold (mix)

18 hold

8

lø 3. aug

08:00

1/16-finaler

 

 

 

08:00

1/8-finaler

 

 

 

09:40

kvartfinaler

 

 

 

10:40

opsamling

2 kampe (taberne af kvartfinalerne)

 

 

11:15

semifinaler

 

 

 

16:00

bronzefinaler

2 kampe (vinder opsamling - taber semi)

 

 

17:20

finale

 

siden er lavet af Morten Jensen, april 2022 - senest opdateret 15. juli 2024