Dag 4

Program for de danske atleter ved de olympiske lege tirsdag den 30. juli.

Alle tider er angivet i UTC+2.

Badminton

damedouble - Sara Thygesen / Maiken Fruergaard

10:10 / 14:50 / 20:20 gruppe D, 3. kamp: Margot Lambert / Anne Tran, Frankrig

→ top-2 fra hver gruppe fortsætter til kvartfinalerne torsdag den 1. august.

Håndbold

(D)

21:00 gruppe A: Danmark - Sverige

→ 4. gruppekamp spilles torsdag den 1. august.

Ridesport, dressur

hold - Cathrine Laudrup-Dufour, Daniel Bachmann Andersen, Nanna Skodborg Merrald

11:00-16:30 grand prix, 1. dag

→ konkurrencen fortsætter onsdag den 31. juli.

individuelt

11:00-16:30 grand prix, gruppe A, B, C (en eller to danske ryttere)

→ i alt 18 ryttere til finalen (kür) søndag den 4. august.

Roning

singlesculler (H) - Sverri Nielsen

10:10 kvartfinaler

→ top-3 fra hvert heat til semifinalerne torsdag den 1. august.

→ resten til C/D-semifinalerne (plads 13-24) onsdag den 31. juli.

Sejlsport

windsurfing (H) - Johan Søe

14:17 9. sejlads

14:48 10. sejlads

15:19 11. sejlads

15:50 12. sejlads

→ konkurrencen fortsætter onsdag den 31. juli.

49'er FX (D) - Johanne Schmidt / Andrea Schmidt

15:45 7. sejlads

16:37 8. sejlads

17:29 9. sejlads

→ konkurrencen fortsætter onsdag den 31. juli.

49'er (H) - Daniel Nyborg / Nikolaj Buhl

16:35 7. sejlads

17:27 8. sejlads

18:19 9. sejlads

→ konkurrencen fortsætter onsdag den 31. juli.

Triatlon

individuelt (H) - Emil Holm

08:00 standard (svømning 1,5 km, cykling 40 km, løb 10 km)

Måske også ....

badminton : herresingle - Viktor Axelsen (2)

hvis ikke afviklet mandag den 29. juli

11:00 / 16:30 / 21:10 gruppe P, 2. kamp: Misha Zilberman, Israel

→ 3. gruppekamp spilles onsdag den 31. juli.

badminton : damesingle - Mia Blichfeldt

hvis ikke afviklet mandag den 29. juli

08:30 / 15:40 / 19:30 gruppe P, 1. kamp: Yvonne Li, Tyskland

→ 2. gruppekamp spilles onsdag den 31. juli.

bordtennis : herresingle - Jonathan Groth (17)

enten mandag den 29. juli, tirsdag den 30. juli eller onsdag den 31. juli.

10:00-12:00 1/16-finaler (4 kampe)

→ vinderne til 1/8-finalerne onsdag den 31. juli.

bordtennis : herresingle - Anders Lind

enten mandag den 29. juli, tirsdag den 30. juli eller onsdag den 31. juli.

10:00-12:00 1/16-finaler (4 kampe)

→ vinderne til 1/8-finalerne onsdag den 31. juli.

bueskydning : individuelt (D) - Kirstine Danstrup Andersen

enten tirsdag den 30. juli, onsdag den 31. juli eller torsdag den 1. august.

12:26 / 13:44 / 15:02 / 18:11 / 19:29 1/32-finaler (10 kampe)

→ vinderne til 1/16-finalerne.

13:05 / 14:23 / 15:41 / 18:50 / 20:08 1/16-finaler (5 kampe)

→ vinderne til 1/8-finalerne lørdag den 3. august.

roning : firer (D) - Julie Holst Poulsen / Marie Johannesen / Frida S. Nielsen / Astrid Steensberg

11:30 opsamlingsheat

→ top-2 til finalen torsdag den 1. august.

→ resten til B-finalen torsdag den 1. august.

tennis : herresingle - Holger Rune (13)

hvis ikke afviklet mandag den 29. juli

12:00-23:00 1/16-finaler

→ vinderne til 1/8-finalerne onsdag den 31. juli.

tennis : damesingle - Clara Tauson

12:00-23:00 1/8-finaler

→ vinderne til kvartfinalerne onsdag den 31. juli.

tennis : damesingle - Caroline Wozniacki

12:00-23:00 1/8-finaler

→ vinderne til kvartfinalerne onsdag den 31. juli.

siden er lavet af Morten Jensen, februar 2024 - senest opdateret 22. juli 2024