Dag 5

Program for de danske atleter ved de olympiske lege onsdag den 31. juli.

Alle tider er angivet i UTC+2.

Badminton

damesingle - Mia Blichfeldt

08:30 / 14:00 / 19:30 gruppe P, 2. kamp: Chen Yufei, Kina (2)

→ gruppevinderen fortsætter til kvartfinalerne lørdag den 3. august.

herresingle - Viktor Axelsen (2)

09:20 / 14:50 / 19:30 gruppe P, 3. kamp: Nhat Nguyen, Irland

→ gruppevinderen fortsætter til kvartfinalerne fredag den 2. august.

herresingle - Anders Antonsen (4)

09:20 / 14:50 / 19:30 gruppe E, 2. kamp: Ade Resky Dwicahyo, Aserbajdsjan

→ gruppevinderen fortsætter til kvartfinalerne fredag den 2. august.

herredouble - Kim Astrup / Anders Skaarup Rasmussen (2)

08:30-11:50 gruppe D, 4. kamp: Takuro Hoki / Yugo Kobayashi, Japan

→ top-2 fra hver gruppe fortsætter til kvartfinalerne torsdag den 1. august.

Boksning

71 kg (letmellemvægt) (H) - Nikolai Terteryan

11:32 / 11:48 / 16:18 / 16:34 / 16:50 / 20:48 / 21:04 / 21:20 1/8-finaler

→ vinderne fortsætter til kvartfinalerne lørdag den 3. august.

Håndbold

(H)

21:00 gruppe B: Danmark - Argentina

→ 4. gruppekamp spilles fredag den 2. august.

Judo

70 kg (D) - Lærke Marie Olsen

10:28 1/16-finaler (8 kampe)

→ vinderne fortsætter til 1/8-finalerne.

12:20 1/8-finaler

→ vinderne fortsætter til kvartfinalerne.

13:16 kvartfinaler

→ vinderne fortsætter til kvartfinalerne.

→ taberne fortsætter til opsamling.

16:00 opsamling

→ vinderne fortsætter til bronzefinalerne.

16:17 semifinaler

→ vinderne fortsætter til finalen.

→ taberne fortsætter til bronzefinalerne.

17:18 bronzefinaler (2 stk)

17:38 finale

Ridesport, dressur

hold - Cathrine Laudrup-Dufour, Daniel Bachmann Andersen, Nanna Skodborg Merrald

10:00-15:30 grand prix, 2. dag

→ top-10 fortsætter til grand prix special lørdag den 3. august.

individuelt

10:00-15:30 grand prix, gruppe D, E, F (en eller to danske ryttere)

→ i alt 18 ryttere til finalen (kür) søndag den 4. august.

Roning

toer (D) - Lærke Rasmussen / Fie Udby Erichsen

10:54 semifinaler

→ top-3 fra hver semifinale til finalen fredag den 2. juli.

→ resten til B-finalen fredag den 2. juli.

Sejlsport

49'er FX (D) - Johanne Schmidt / Andrea Schmidt

12:15 10. sejlads

13:07 11. sejlads

13:59 12. sejlads

→ top-10 til finalesejlads torsdag den 1. august.

windsurfing (H) - Johan Søe

14:03 13. sejlads

14:34 14. sejlads

15:05 15. sejlads

15:36 16. sejlads

→ konkurrencen fortsætter torsdag den 1. august.

49'er (H) - Daniel Nyborg / Nikolaj Buhl

14:50 10. sejlads

15:45 11. sejlads

16:37 12. sejlads

→ top-10 til finalesejlads torsdag den 1. august.

Svømning

200 m bryst (D) - Thea Blomsterberg

11:00 indledende heat (4 heat)

→ 16 hurtigste til semifinalerne.

21:51 semifinaler

→ 8 hurtigste til finalen torsdag den 1. august.

200 m butterfly (D) - Helena Rosendahl Bach 

ca 11:30 indledende heat (3 heat)

→ 16 hurtigste til semifinalerne.

20:43 semifinaler

→ 8 hurtigste til finalen torsdag den 1. august.

Triatlon

individuelt (D) - Alberte Kjær Pedersen

08:00 standard (svømning 1,5 km, cykling 40 km, løb 10 km)

Måske også ....

bordtennis : herresingle - Jonathan Groth (17)

1/16-finaler hvis ikke afviklet mandag den 29. juli eller tirsdag den 30. juli.

10:00-13:00 1/16-finaler (6 kampe)

→ vinderne til 1/8-finalerne

15:00-18:00 / 20:00-23:00 1/8-finaler

.→ vinderne til kvartfinalerne torsdag den 1. august.

bordtennis : herresingle - Anders Lind

1/16-finaler hvis ikke afviklet mandag den 29. juli eller tirsdag den 30. juli.

10:00-13:00 1/16-finaler (6 kampe)

→ vinderne til 1/8-finalerne

15:00-18:00 / 20:00-23:00 1/8-finaler

.→ vinderne til kvartfinalerne torsdag den 1. august.

bueskydning : individuelt (D) - Kirstine Danstrup Andersen

enten tirsdag den 30. juli, onsdag den 31. juli eller torsdag den 1. august.

12:26 / 13:44 / 15:02 / 18:11 / 19:29 1/32-finaler (10 kampe)

→ vinderne til 1/16-finalerne.

13:05 / 14:23 / 15:41 / 18:50 / 20:08 1/16-finaler (5 kampe)

→ vinderne til 1/8-finalerne lørdag den 3. august.

roning : singlesculler (H) - Sverri Nielsen

09:54 C/D-semifinaler

→ top-3 fra hver semifinale til C-finalen lørdag den 3. august.

→ resten til D-finalen fredag den 2. august.

tennis : herresingle - Holger Rune (13)

12:00-23:00 1/8-finaler

→ vinderne til kvartfinalerne torsdag den 1. august.

tennis : damesingle - Clara Tauson

12:00-23:00 kvartfinaler

→ vinderne til semifinalerne torsdag den 1. august.

tennis : damesingle - Caroline Wozniacki

12:00-23:00 kvartfinaler

→ vinderne til semifinalerne torsdag den 1. august.

siden er lavet af Morten Jensen, februar 2024 - senest opdateret 22. juli 2024