Dag 3

Program for de danske atleter ved de olympiske lege mandag den 29. juli.

Alle tider er angivet i UTC+2.

Badminton

herredouble - Kim Astrup / Anders Skaarup Rasmussen (2)

09:20 / 14:00 / 20:20 gruppe D, 3. kamp: Liu Yuchen / Ou Xuanyi, Kina

→ 4. gruppekamp spilles onsdag den 31. juli.

damedouble - Sara Thygesen / Maiken Fruergaard

10:10 / 14:50 / 21:10 gruppe D, 2. kamp: Jongkolphan Kititharakul / Rawinda Prajongjai, Thailand

→ 3. gruppekamp spilles tirsdag den 30. juli.

Cykling, mountainbike

cross country (H) - Simon Andreassen

14:10 -

Håndbold

(H)

14:00 gruppe B: Danmark - Egypten

→ 3. gruppekamp spilles onsdag den 31. juli.

Ridesport, military

individuelt - Peter Flarup

11:00-13:30 springning, kvalifikation

→ top-25 til finalen.

15:00 springning, finale

Roning

otter (D)

12:00 indledende heat (2 stk)

→ vinderne af hvert heat til finalen lørdag den 3. august.

→ resten til opsamlingsheat torsdag den 1. august.

Sejlsport

49'er FX (D) - Johanne Schmidt / Andrea Schmidt

12:15 4. sejlads

13:07 5. sejlads

13:57 6. sejlads

→ konkurrencen fortsætter tirsdag den 30. juli.

49'er (H) - Daniel Nyborg / Nikolaj Buhl

14:05 4. sejlads

14:57 5. sejlads

15:47 6. sejlads

→ konkurrencen fortsætter tirsdag den 30. juli.

windsurfing (H) - Johan Søe

16:01 5. sejlads

16:35 6. sejlads

17:09 7. sejlads

17:43 8. sejlads

→ konkurrencen fortsætter tirsdag den 30. juli.

Måske også ....

badminton : herresingle - Viktor Axelsen (2)

alternativt tirsdag den 30. juli

11:00 / 15:40 / 21:10 gruppe P, 2. kamp: Misha Zilberman, Israel

→ 3. gruppekamp spilles onsdag den 31. juli.

badminton : damesingle - Mia Blichfeldt

alternativt tirsdag den 30. juli

10:10 / 14:50 / 19:30 gruppe P, 1. kamp: Yvonne Li, Tyskland

→ 2. gruppekamp spilles onsdag den 31. juli.

bordtennis : herresingle - Jonathan Groth (17)

hvis 1/32-finale ikke er afviklet lørdag den 27. juli eller søndag den 28. juli

10:00-14:00 1/32-finaler (8 kampe)

→ vinderne til 1/16-finalerne tirsdag den 30. juli eller onsdag den 31. juli.

enten mandag den 29. juli, tirsdag den 30. juli eller onsdag den 31. juli.

20:00-23:00 1/16-finaler (6 kampe)

→ vinderne til 1/8-finalerne onsdag den 31. juli.

bordtennis : herresingle - Anders Lind

hvis 1/32-finale ikke er afviklet lørdag den 27. juli eller søndag den 28. juli

10:00-14:00 1/32-finaler (8 kampe)

→ vinderne til 1/16-finalerne tirsdag den 30. juli eller onsdag den 31. juli.

enten mandag den 29. juli, tirsdag den 30. juli eller onsdag den 31. juli.

20:00-23:00 1/16-finaler (6 kampe)

→ vinderne til 1/8-finalerne onsdag den 31. juli.

roning : singlesculler (H) - Sverri Nielsen

09:30 E/F-semifinaler

→ top-3 fra hvert heat til E-finalen fredag den 2. august.

→ resten til F-finalen fredag den 2. august.

roning : toer (D) - Lærke Rasmussen / Fie Udby Erichsen

10:30 opsamlingsheat

→ top-3 til semifinalerne onsdag den 31. juli.

skydning : 10 m luftriffel (D) - Rikke Mæng Ibsen

09:30 finale

skydning : 10 m luftriffel (D) - Stephanie Grundsøe

09:30 finale

tennis : herresingle - Holger Rune (13)

alternativt tirsdag den 30. juli

12:00-23:00 1/16-finaler

→ vinderne til 1/8-finalerne onsdag den 31. juli.

tennis : damesingle - Clara Tauson

12:00-23:00 1/16-finaler

→ vinderne til 1/8-finalerne tirsdag den 30. juli.

tennis : damesingle - Caroline Wozniacki

12:00-23:00 1/16-finaler

→ vinderne til 1/8-finalerne tirsdag den 30. juli.

siden er lavet af Morten Jensen, februar 2024 - senest opdateret 22. juli 2024