Dag 2

Program for de danske atleter ved de olympiske lege søndag den 28. juli.

Alle tider er angivet i UTC+2.

Badminton

herresingle - Anders Antonsen (4)

19:30 gruppe E, 1. kamp: Collins Valentine Filimon, Østrig

→ 2. gruppekamp spilles onsdag den 31. juli.

herredouble - Kim Astrup / Anders Skaarup Rasmussen (2)

20:20 gruppe D, 2. kamp: Lee Yang / Wang Chi-lin, Taiwan

→ 3. gruppekamp spilles mandag den 29. juli.

Cykling, mountainbike

cross country (D) - Sofie Heby Pedersen

14:10 -

cross country (D) - Caroline Bohé

14:10 -

Håndbold

(D)

16:00 gruppe A: Danmark - Norge

→ 3. gruppekamp spilles tirsdag den 30. juli.

Ridesport, military

individuelt - Peter Flarup

13:00-15:00 terrænridning

→ konkurrencen fortsætter mandag den 29. juli.

Roning

toer (D) - Lærke Rasmussen / Fie Udby Erichsen

10:30 indledende heat (3 stk)

→ top-3 fra hvert heat til semifinalerne onsdag den 31. juli

→ resten til opsamlingsheat mandag den 29. juli

firer (D) - Julie Holst Poulsen / Marie Johannesen / Frida Sanggaard Nielsen / Astrid Steensberg

12:30 indledende heat (2 stk)

→ top-2 fra hvert heat til finalen torsdag den 1. august

→ resten til opsamlingsheat tirsdag den 30. juli

Sejlsport

windsurfing (H) - Johan Søe

13:43 maraton (2 sejladser)

17:03 3. sejlads

17:34 4. sejlads

→ konkurrencen fortsætter mandag den 29. juli.

49'er FX (D) - Johanne Schmidt / Andrea Schmidt

15:35 1. sejlads

16:27 2. sejlads

17:17 3. sejlads

→ konkurrencen fortsætter mandag den 29. juli.

49'er (H) - Daniel Nyborg / Nikolaj Buhl

15:45 1. sejlads

16:37 2. sejlads

17:29 3. sejlads

→ konkurrencen fortsætter mandag den 29. juli.

Skydning

10 m luftriffel (D) - Rikke Mæng Ibsen

09:15 kvalifikation, 60 skud

→ top-8 til finalen mandag den 29. juli.

10 m luftriffel (D) - Stephanie Grundsøe

09:15 kvalifikation, 60 skud

→ top-8 til finalen mandag den 29. juli.

Måske også ....

bordtennis : herresingle - Jonathan Groth (17)

enten lørdag den 27. juli, søndag den 28. juli eller mandag den 29. juli

10:00-14:00 / 20:00-23:00 1/32-finaler (16 kampe)

→ vinderne til 1/16-finalerne mandag den 29. juli, tirsdag den 30. juli eller onsdag den 31. juli.

bordtennis : herresingle - Anders Lind

enten lørdag den 27. juli, søndag den 28. juli eller mandag den 29. juli

10:00-14:00 / 20:00-23:00 1/32-finaler (16 kampe)

→ vinderne til 1/16-finalerne mandag den 29. juli, tirsdag den 30. juli eller onsdag den 31. juli.

roning : singlesculler (H) - Sverri Nielsen

09:36 opsamlingsheat (3 heat)

→ top-2 til kvartfinalerne tirsdag den 30. juli.

→ resten til E/F-semifinalerne (plads 25-32) mandag den 29. juli.

svømning : 100 m butterfly (D) - Helena Rosendahl Bach

20:40 finale

tennis : herresingle - Holger Rune (13)

hvis ikke afviklet lørdag den 27. juli

12:00-23:00 1/32-finaler

→ vinderne til 1/16-finalerne mandag den 29. juli eller tirsdag den 30. juli.

tennis : damesingle - Clara Tauson

hvis ikke afviklet lørdag den 27. juli

12:00-23:00 1/32-finaler

→ vinderne til 1/16-finalerne mandag den 29. juli.

tennis : damesingle - Caroline Wozniacki

hvis ikke afviklet lørdag den 27. juli

12:00-23:00 1/32-finaler

→ vinderne til 1/16-finalerne mandag den 29. juli.

siden er lavet af Morten Jensen, februar 2024 - senest opdateret 22. juli 2024