Dag 1

Program for de danske atleter ved de olympiske lege lørdag den 27. juli.

Alle tider er angivet i UTC+2.

Badminton

mixeddouble - Mathias Christiansen / Alexandra Bøje

08:30 / 14:00 gruppe C, 1. kamp: Yuta Watanaba / Arisa Higashino, Japan (4)

spilles ikke (dansk afbud)

damedouble - Sara Thygesen / Maiken Fruergaard

20:20 gruppe D, 1. kamp: Baek Ha-na / Lee So-hee, Sydkorea

→ 2. gruppekamp spilles mandag den 30. juli.

herresingle - Viktor Axelsen (2)

21:10 gruppe P, 1. kamp: Prince Dahal, Nepal

→ 2. gruppekamp spilles mandag den 29. juli eller tirsdag den 30. juli.

herredouble - Kim Astrup / Anders Skaarup Rasmussen (2)

22:00 gruppe D, 1. kamp: Vinson Chiu / Joshua Yuan, USA

→ 2. gruppekamp spilles søndag den 28. juli.

Cykling, landevej

enkeltstart (D) - Emma Norsgaard Bjerg

14:30 32 km

enkeltstart (D) - Cecilie Uttrup Ludwig

14:30 32 km

enkeltstart (H) - Mattias Skjelmose

16:32 32 km

enkeltstart (H) - Mikkel Norsgaard Bjerg

16:32 32 km

Håndbold

(H)

21:00 gruppe B: Danmark - Frankrig

→ 2. gruppekamp spilles mandag den 29. juli.

Ridesport, military

individuelt - Peter Flarup

09:30-18:00 dressur

→ konkurrencen fortsætter søndag den 28. juli.

Roning

singlesculler (H) - Sverri Nielsen

09:00 indledende heat (6 stk)

→ top-3 fra hvert heat til kvartfinalerne tirsdag den 30. juli.

→ øvrige til opsamlingsheat søndag den 28. juli.

Svømning

100 m butterfly (D) - Helena Rosendahl Bach

11:00 indledende heat (5 heat)

→ 16 hurtigste til semifinalerne.

20:30 semifinaler

→ 8 hurtigste til finalen søndag den 28. juli.

4 x 100 m fri (D) - Signe Bro, Julie Kepp Jensen, Martine Damborg, Elisabeth Sabro Ebbesen

ca12:15 indledende heat (2 heat)

→ 8 hurtigste til finalen.

21:34 finale

Måske også ....

bordtennis : herresingle - Jonathan Groth (17)

enten lørdag den 27. juli, søndag den 28. juli eller mandag den 29. juli

20:00-23:00 1/32-finaler (8 kampe)

→ vinderne til 1/16-finalerne mandag den 29. juli.

bordtennis : herresingle - Anders Lind

enten lørdag den 27. juli, søndag den 28. juli eller mandag den 29. juli

20:00-23:00 1/32-finaler (8 kampe)

→ vinderne til 1/16-finalerne mandag den 29. juli.

tennis : herresingle - Holger Rune (13)

alternativt søndag den 28. juli

12:00-23:00 1/32-finaler

→ vinderne til 1/16-finalerne mandag den 29. juli eller tirsdag den 30. juli.

tennis : damesingle - Clara Tauson

alternativt søndag den 28. juli

12:00-23:00 1/32-finaler

→ vinderne til 1/16-finalerne mandag den 29. juli.

tennis : damesingle - Caroline Wozniacki

alternativt søndag den 28. juli

12:00-23:00 1/32-finaler

→ vinderne til 1/16-finalerne mandag den 29. juli.

siden er lavet af Morten Jensen, februar 2024 - senest opdateret 22. juli 2024