21. april - Hannenov-Ovstrup (Herlufsholm OK)
211 startende
Tisvilde Hegn OK - FIF Hillerød |
103 - 100 |
Tisvilde Hegn OK - Søllerød OK |
123 - 81 |
Tisvilde Hegn OK - Farum OK |
121 - 76 |
FIF Hillerød - Søllerød OK |
110 - 93 |
FIF Hillerød - Farum OK |
116 - 75 |
Søllerød OK - Farum OK |
110 - 81 |
19. august - Nyrup Hegn (Helsingør SOK)
237 startende
FIF Hillerød - Tisvilde Hegn OK |
110 - 91 |
FIF Hillerød - Søllerød OK |
125 - 77 |
FIF Hillerød - Farum OK |
131 - 67 |
Tisvilde Hegn OK - Søllerød OK |
117 - 85 |
Tisvilde Hegn OK - Farum OK |
127 - 74 |
Søllerød OK - Farum OK |
108 - 88 |
efter 6 matcher
nr |
|
mp |
lp |
1. |
FIF Hillerød |
10 |
692 |
2. |
Tisvilde Hegn OK |
10 |
682 |
3. |
Søllerød OK |
4 |
554 |
4. |
Farum OK (o) |
0 |
461 |
Nr 1 og 2 til DM-finale for hold den 7. oktober i Folehaven.
Nr 3 og 4 løber om nedrykning den 23. sept. i Grib Skov Søskoven.
Efter fem sæsoner i træk med Tisvilde Hegn OK som vinder af 1. division - og med FIF Hillerød som nummer to - så blev der byttet rundt på placeringen i år.
Begge klubber endte med 10 matchpoint, men FIF Hillerød har scoret flest løbspoint i de to indbyrdes opgør.
Det er FIF Hillerøds SM-titel nr 6 siden 1988. Farum OK har vundet 1. division 10 gange - Tisvilde Hegn 5 gange - OK Øst Birkerød 3 gange - Helsingør SOK 1 gang.
21. april - Hannenov-Ovstrup (Herlufsholm OK)
186 startende
OK Øst Birkerød - Allerød OK |
106 - 87 |
OK Øst Birkerød - OK Roskilde |
99 - 89 |
OK Øst Birkerød - OK Midtvest |
113 - 65 |
Allerød OK - OK Roskilde |
99 - 95 |
Allerød OK - OK Midtvest |
110 - 74 |
OK Roskilde - OK Midtvest |
116 - 62 |
19. august - Nyrup Hegn (Helsingør SOK)
190 startende
OK Øst Birkerød - Allerød OK |
115 - 78 |
OK Øst Birkerød - OK Roskilde |
112 - 82 |
OK Øst Birkerød - OK Midtvest |
125 - 55 |
Allerød OK - OK Roskilde |
98 - 95 |
Allerød OK - OK Midtvest |
112 - 66 |
OK Roskilde - OK Midtvest |
115 - 67 |
efter 6 matcher
nr |
|
mp |
lp |
1. |
OK Øst Birkerød |
12 |
670 |
2. |
Allerød OK (o) |
8 |
584 |
3. |
OK Roskilde (n) |
4 |
592 |
4. |
OK Midtvest |
0 |
389 |
Nr 1 og 2 løber om oprykning den 23. sept. i Grib Skov Søskoven.
Nr 3 og 4 løber om nedrykning den 23. sept. i Grib Skov Søskoven.
OK Øst vinder 2. division for andet år i træk med maksimumpoint.
Oprykkerne fra 3. division - Allerød OK - tangerer deres bedste placering i divisionsturneringen (også nr 2 i 2008).
Nedrykkerne fra 1. division - OK Roskilde - skal for første gang deltage i en nedrykningsmatch (indført i 2006) til 3. division.
29. april - Grib Skov Duemose (FIF Hillerød)
204 startende
Ballerup OK - PI-København |
98 - 85 |
Ballerup OK - Helsingør SOK |
99 - 79 |
Ballerup OK - FSK Orientering |
107 - 75 |
PI-København - Helsingør SOK |
93 - 84 |
PI-København - FSK Orientering |
101 - 81 |
Helsingør SOK - FSK Orientering |
97 - 81 |
2. september - Grønholt Hegn (Tisvilde Hegn OK)
161 startende
Ballerup OK - PI-København |
115 - 65 |
Ballerup OK - Helsingør SOK |
111 - 65 |
Ballerup OK - FSK Orientering |
124 - 58 |
PI-København - Helsingør SOK |
85 - 79 |
PI-København - FSK Orientering |
89 - 85 |
Helsingør SOK - FSK Orientering |
86 - 84 |
efter 6 matcher
nr |
|
mp |
lp |
1. |
Ballerup OK (n) |
12 |
654 |
2. |
Politiets IF, København |
8 |
518 |
3. |
Helsingør SOK |
4 |
490 |
4. |
FSK Orientering, København |
0 |
464 |
Nr 1 og 2 løber om oprykning den 23. sept. i Grib Skov Søskoven.
Nr 3 og 4 løber om nedrykning den 30. sept. i Slagelseskovene
Det var fjerde gang at Ballerup OK løb i 3. division - og fjerde gang de vandt divisionen (også i 1994, 2000, 2009).
Politiet opnåede den bedste placering siden 1994, hvor de også blev nr 2 efter Ballerup OK.
Helsingør SOK tangerede deres hidtil dårligste placering fra sidste år.
29. april - Grib Skov Duemose (FIF Hillerød)
155 startende
OK 73 - O-63/NFR/Maribo |
60 - 56 |
OK 73 - Herlufsholm OK |
65 - 53 |
OK 73 - Køge OK |
65 - 49 |
O-63/NFR/Maribo - Herlufsholm OK |
62 - 55 |
O-63/NFR/Maribo - Køge OK |
60 - 51 |
Herlufsholm OK - Køge OK |
64 - 52 |
2. september - Grønholt Hegn (Tisvilde Hegn OK)
138 startende
Herlufsholm OK - OK 73 |
62 - 52 |
Herlufsholm OK - Køge OK |
61 - 56 |
Herlufsholm OK - O-63/NFR/Maribo |
66 - 50 |
OK 73 - Køge OK |
58 - 55 |
OK 73 - O-63/NFR/Maribo |
60 - 52 |
Køge OK - O-63/NFR/Maribo |
58 - 56 |
efter 6 matcher
nr |
|
mp |
lp |
1. |
OK 73, Gladsaxe |
10 |
360,0 |
2. |
Herlufsholm OK, Næstved |
8 |
361,0 |
3. |
O-63 Vord. / NFR / Maribo (o) |
4 |
336,0 |
4. |
Køge OK |
2 |
321,0 |
Nr 1 og 2 løber om oprykning den 30. sept i Slagelseskovene.
Nr 3 og 4 løber om nedrykning den 30. sept i Slagelseskovene.
OK 73 har løbet i 4. division fem gange - og de har vundet divisionen alle fem gange (også i 2000, 2002, 2004, 2011).
29. april - Grib Skov Duemose (FIF Hillerød)
109 startende
OK Skærmen - DSR/Fr.borg/Vinder. |
57 - 56 |
OK Skærmen - Hvalsø OK |
64 - 40 |
OK Skærmen - OK SG |
66 - 40 |
OK Skærmen - Holbæk OK |
66 - 33 |
DSR/Fr.borg/Vinderød - Hvalsø OK |
65 - 41 |
DSR/Fr.borg/Vinderød - OK SG |
64 - 45 |
DSR/Fr.borg/Vinderød - Holbæk OK |
68 - 33 |
Hvalsø OK - OK SG |
50 - 48 |
Hvalsø OK - Holbæk OK |
53 - 32 |
OK SG - Holbæk OK |
55 - 34 |
2. september - Grønholt Hegn (Tisvilde Hegn OK)
99 startende
DSR/Fr.borg/Vinderød - Skærmen |
58 - 55 |
DSR/Fr.borg/Vinderød - Holbæk OK |
59 - 53 |
DSR/Fr.borg/Vinderød - OK SG |
65 - 38 |
DSR/Fr.borg/Vinderød - Hvalsø OK |
75 - 7 |
OK Skærmen - Holbæk OK |
60 - 52 |
OK Skærmen - OK SG |
68 - 34 |
OK Skærmen - Hvalsø OK |
72 - 6 |
Holbæk OK - OK SG |
63 - 38 |
Holbæk OK - Hvalsø OK |
72 - 6 |
OK SG - Hvalsø OK |
51 - 9 |
efter 8 matcher
nr |
|
mp |
lp |
1. |
DSR/Fr.borg/Vinderød (o) |
14 |
510 |
2. |
OK Skærmen Værløse |
14 |
508 |
3. |
Holbæk OK (n) |
4 |
372 |
4. |
OK S.G., Stengården |
4 |
349 |
5. |
Hvalsø OK (o) |
4 |
212 |
Nr 1 og 2 løber om oprykning den 30. sept i Slagelseskovene.
Nr 3 - 5 løber om nedrykning den 30. sept. i Slagelseskovene.
Klubberne på 1. og 2. pladsen - samt på de tre øvrige pladser er rangeret efter indbyrdes reultater.
29. april - Grib Skov Duemose (FIF Hillerød)
65 startende
Lyngby OK - Kildeholm OK |
65 - 37 |
Lyngby OK - Amager OK |
58 - 41 |
Kildeholm OK - Amager OK |
47 - 43 |
2. september - Grønholt Hegn (Tisvilde Hegn OK)
57 startende
Lyngby OK - Kildeholm OK |
52 - 43 |
Lyngby OK - Amager OK |
56 - 30 |
Kildeholm OK - Amager OK |
40 - 32 |
efter 4 matcher
nr |
|
mp |
lp |
1. |
Lyngby OK (n) |
8 |
231 |
2. |
Kildeholm OK, Ølstykke |
4 |
167 |
3. |
Amager OK |
0 |
146 |
Nr 1 og 2 løber om oprykning den 30. sept. i Slagelseskovene.
Denne side er oprettet af Morten Jensen, april 2012 - senest opdateret 2. september 2013