6. marts - Viemose Skov (O-63 Vordingborg)
180 startende
Tisvilde Hegn OK - FIF Hillerød |
116 - 87 |
Tisvilde Hegn OK - OK Roskilde |
134 - 65 |
Tisvilde Hegn OK - Søllerød OK |
133 - 47 |
FIF Hillerød - OK Roskilde |
103 - 90 |
FIF Hillerød - Søllerød OK |
113 - 56 |
OK Roskilde - Søllerød OK |
101 - 52 |
22. maj - Grib Skov Syd (FSK Orientering)
308 startende
FIF Hillerød - Tisvilde Hegn OK |
104 - 101 |
Tisvilde Hegn OK - Søllerød OK |
110 - 95 |
Tisvilde Hegn OK - OK Roskilde |
142 - 62 |
Søllerød OK - FIF Hillerød |
102 - 100 |
FIF Hillerød - OK Roskilde |
131 - 66 |
Søllerød OK - OK Roskilde |
133 - 64 |
efter 6 matcher
nr |
|
mp |
lp |
1. |
Tisvilde Hegn OK |
10 |
736,0 |
2. |
FIF Hillerød |
8 |
638,0 |
3. |
Søllerød OK |
4 |
485,0 |
4. |
OK Roskilde (o) |
2 |
448,0 |
Nr 1 og 2 til DM-finale for hold den 9. oktober i Vester Thorup.
Nr 3 og 4 løber om nedrykning den 18. sept. i Asnæs Vesterskov.
Tisvilde Hegn vinder 1. division for femte år i træk - og alle fem år er FIF Hillerød endt på andenpladsen.
Søllerød OKs tredjeplads i 1. division er den bedste placering til klubben siden 1992.
Det var femte gang at OK Roskilde løb i 1. division - og tredje gang at det er endt med en fjerdeplads.
180 startende i 1. runde er bundrekord for 1. division.
736 løbspoint til Tisvilde Hegn OK er ny rekord for samtlige divisioner.
6. marts - Viemose Skov (O-63 Vordingborg)
151 startende
OK Øst Birkerød - Farum OK |
104 - 85 |
OK Øst Birkerød - OK Midtvest |
109 - 83 |
OK Øst Birkerød - Ballerup OK |
111 - 64 |
Farum OK - OK Midtvest |
94 - 94 |
Farum OK - Ballerup OK |
109 - 61 |
OK Midtvest - Ballerup OK |
111 - 64 |
22. maj - Grib Skov Syd (FSK Orientering)
208 startende
OK Øst Birkerød - Farum OK |
98 - 91 |
OK Øst Birkerød - Ballerup OK |
112 - 80 |
OK Øst Birkerød - OK Midtvest |
117 - 72 |
Farum OK - Ballerup OK |
109 - 84 |
Farum OK - OK Midtvest |
111 - 79 |
Ballerup OK - OK Midtvest |
101 - 87 |
efter 6 matcher
nr |
|
mp |
lp |
1. |
OK Øst Birkerød (n) |
12 |
651,0 |
2. |
Farum OK |
7 |
599,0 |
3. |
OK Midtvest |
3 |
526,0 |
4. |
Ballerup OK |
2 |
454,0 |
Nr 1 og 2 løber om oprykning den 18. sept. i Asnæs Vesterskov.
Nr 3 og 4 løber om nedrykning den 18. sept. i Asnæs Vesterskov.
Efter 21 sæsoner i træk i 1. division løb OK Øst Birkerød for første gang i 2. division siden 1989.
Farum OK sluttede på andenpladsen for tredje år i træk.
OK Midtvest (OK Sorø, OC Slagelse og Haslev OK) opnåede med en tredjeplads i 2. division den bedste placering nogensinde.
Ballerup OK har befundet sig i 2. division i 19 sæsoner af 24 mulige - men det var blot tredje gang at klubben endte på fjerdepladsen.
151 startende i 1. runde er bundrekord for 2. division.
20. marts - Vestskoven (Ballerup OK)
177 startende
Allerød OK - FSK Orientering |
114 - 81 |
Allerød OK - Helsingør SOK |
121 - 74 |
Allerød OK - PI-København |
118 - 73 |
FSK Orientering - Helsingør SOK |
92 - 88 |
FSK Orientering - PI-København |
94 - 84 |
Helsingør SOK - PI-København |
89 - 87 |
29. maj - Rude Skov (Søllerød OK)
160 startende
Allerød OK - Helsingør SOK |
105 - 81 |
Allerød OK - FSK Orientering |
116 - 78 |
Allerød OK - PI-København |
120 - 56 |
Helsingør SOK - FSK Orientering |
89 - 88 |
Helsingør SOK - PI-København |
97 - 59 |
FSK Orientering - PI-København |
103 - 64 |
efter 6 matcher
nr |
|
mp |
lp |
1. |
Allerød OK |
12 |
694,0 |
2. |
FSK Orientering, København |
6 |
536,0 |
3. |
Helsingør SOK |
6 |
518,0 |
4. |
Politiets IF, København (o) |
0 |
423,0 |
Nr 1 og 2 løber om oprykning den 18. sept. i Asnæs Vesterskov.
Nr 3 og 4 løber om nedrykning den 25. sept. i Tisvilde Hegn.
FSK København ender på andenpladsen, da de har flere løbspoint (180) end Helsingør SOK (177) i indbyrdes opgør.
Allerød OK er den klub, der oftest har vundet 3. division. I år var det 6. gang.
En tredjeplads i 3. division er den dårligste placering Helsingør SOK nogensinde er endt på.
20. marts - Vestskoven (Ballerup OK)
159 startende
Køge OK - OK 73 |
61 - 57 |
Køge OK - Herlufsholm OK |
61 - 59 |
Køge OK - Holbæk OK |
69 - 48 |
OK 73 - Herlufsholm OK |
60 - 58 |
OK 73 - Holbæk OK |
64 - 51 |
Herlufsholm OK - Holbæk OK |
62 - 55 |
29. maj - Rude Skov (Søllerød OK)
144 startende
OK 73 - Køge OK |
65 - 53 |
OK 73 - Holbæk OK |
68 - 47 |
OK 73 - Herlufsholm OK |
66 - 42 |
Køge OK - Holbæk OK |
67 - 51 |
Køge OK - Herlufsholm OK |
63 - 49 |
Holbæk OK - Herlufsholm OK |
59 - 49 |
efter 6 matcher
nr |
|
mp |
lp |
1. |
OK 73, Gladsaxe (n) |
10 |
380,0 |
2. |
Køge OK |
10 |
374,0 |
3. |
Holbæk OK (o) |
2 |
311,0 |
4. |
Herlufsholm OK, Næstved |
2 |
319,0 |
Nr 1 og 2 løber om oprykning den 25. september i Tisvilde Hegn.
Nr 3 og 4 løber om nedrykning den 25. september i Tisvilde Hegn.
OK 73 har kun løbet i 4. division fire gange - og har vundet divisionen alle fire gange (også 2000, 2002 og 2004).
Køge OK forsvarede sidste års andenplads.
Herlufsholm OKs
placering som nummer fire i 4. division er den laveste placering i de
24 sæsoner, turneringen har eksisteret.
20. marts - Vestskoven (Ballerup OK)
103 startende
O-63/NFR/Maribo - OK Skærmen |
61 - 55 |
O-63/NFR/Maribo - OK S.G. |
68 - 49 |
O-63/NFR/Maribo - Lyngby OK |
72 - 37 |
OK Skærmen - OK S.G. |
63 - 50 |
OK Skærmen - Lyngby OK |
64 - 41 |
OK S.G. - Lyngby OK |
60 - 46 |
29. maj - Rude Skov (Søllerød OK)
113 startende
O-63/NFR/Maribo - OK Skærmen |
61 - 51 |
O-63/NFR/Maribo - OK S.G. |
59 - 54 |
O-63/NFR/Maribo - Lyngby OK |
66,5 - 42,5 |
OK Skærmen - OK S.G. |
57 - 55 |
OK Skærmen - Lyngby OK |
59 - 49 |
OK S.G. - Lyngby OK |
64 - 43 |
efter 6 matcher
nr |
|
mp |
lp |
1. |
O-63 Vordingb. / NFR / Maribo |
12 |
387,5 |
2. |
OK Skærmen Værløse (n) |
8 |
349,0 |
3. |
OK S.G., Stengården (o) |
4 |
332,0 |
4. |
Lyngby OK (o) |
0 |
258,5 |
Nr 1 og 2 løber om oprykning den 25. september i Tisvilde Hegn.
Nr 3 og 4 løber om nedrykning den 25. september. i Tisvilde Hegn.
I modsætning til de fire ovenliggende divisioner, så gav alle seks matcher samme udfald i 1. og 2. runde.
Kredsens tre sydligste klubber genvandt 5. division - de vandt også sidste år med 12 matchpoint.
OK Skærmens andenplads er dårligste placering siden 2003.
Både OK S.G. og Lyngby OK var tilbage i 5. division
efter tre sæsoner i 6. division.
20. marts - Vestskoven (Ballerup OK)
73 startende
DSR/Fr.borg/Vinderød - Hvalsø OK |
52 - 51 |
DSR/Fr.borg/Vinde. - Kildeholm OK |
52 - 45 |
DSR/Fr.borg/Vinderød - Amager OK |
54 - 39 |
Hvalsø OK - Kildeholm OK |
57 - 45 |
Hvalsø OK - Amager OK |
55 - 40 |
Kildeholm OK - Amager OK |
49 - 44 |
29. maj - Rude Skov (Søllerød OK)
69 startende
DSR/Fr.borg/Vinderød - Hvalsø OK |
50 - 43 |
DSR/Fr.borg/Vinde. - Kildeholm OK |
57 - 36 |
DSR/Fr.borg/Vinderød - Amager OK |
56 - 38 |
Hvalsø OK - Kildeholm OK |
46 - 43 |
Hvalsø OK - Amager OK |
47 - 38 |
Kildeholm OK - Amager OK |
47 - 44 |
efter 6 matcher
nr |
|
mp |
lp |
1. |
DSR/Fredensborg/Vinderød |
12 |
321,0 |
2. |
Hvalsø OK (n) |
8 |
299,0 |
3. |
Kildeholm OK, Ølstykke (n) |
4 |
265,0 |
4. |
Amager OK |
0 |
243,0 |
Nr 1 og 2 løber om oprykning den 25. september i Tisvilde Hegn.
Det var første gang at DSR/Fredensborg/Vinderød vandt 6. division.
Sidst Kildeholm OK var i 6. division var i 2002 - og tredjepladsen i år er dårligste slutplacering nogensinde.
Amager OK deltager for blot andet år i divisionsturneringen, men har endnu den første sejr til gode - det var dog tæt på i opgøret mod Kildeholm OK.
Denne side er oprettet af Morten Jensen, maj 2011 - senest opdateret 2. september 2013