Således er vejen til deltagelse i håndbold ved OL 2024 i Paris.

Herrer

12 hold

A) 1 hold - værtsnationen

B) 1 hold - VM 2023

C1) 1 hold - Europa

C2) 1 hold - Amerika

C3) 1 hold - Asien

C4) 1 hold - Afrika

D) 6 hold - olympisk kvalifikation


A) Værtsnationen

FRA

Frankrig til OL.


B) VM 2023

Direkte kvalificeret til VM 2023 (3 hold)

POL, SWE SWE (værter)

DEN DEN (VM 2021)


Kvalifikation til VM 2023 - Europa (12 hold)

EM 2022, 13. - 30. jan (HUN/SVK)

1. SWE SWE- 2. ESP - 3. DEN DEN- 4. FRA - 5. NOR NOR


VM-kvalifikation Europa, 1. runde

gruppe 1, 3. nov 2021 - 16. jan 2022

1. GRE 12 p - 2. BEL 5 p - 3. TUR 4 p - 4. KOS 3 p

gruppe 2, 5. - 7. nov 2021 (FIN)

1. FIN 5 pFIN- 2. EST 4 p - 3. GEO 3 p - 4. GBR 0 p

gruppe 3, 7. - 9. jan 2022 (ROU)

1. ROU 6 p - 2. ISR 4 p - 3. MDA 2 p - CYP (trak sig)

gruppe 4, 14. - 16. jan 2022 (FAE)

1. FAE 4 p FAE - 2. ITA 4 p - 3. LUX 3 p - 4. LAT 1 p


VM-kvalifikation Europa, 2. runde

16./17. og 19./20. mar 2022

UKR - FIN FIN (FIN uden kamp)

ITA - SLO (28-29, 21-28)

POR - SUI (33-26, 33-28)

AUT - EST (35-33, 27-24)

GRE - BIH (24-17, 28-26)

MKD - ROU (30-22, 22-24)

ISR - LTU (28-24, 27-25)

SVK - BEL (28-26, 26-31)

FAE FAE - BLR (FAE uden kamp)


VM-kvalifikation Europa, 3. runde

13./14. og 16./17. apr 2022

FIN - CRO (21-34, 22-36)

SLO - SRB (31-34, 20-23)

POR - NED (30-33, 35-28)

AUT - ISL ISL (30-34, 26-34)

GRE - MNE (25-23, 25-33)

CZE - MKD (24-24, 25-27)

ISR - HUN (32-33, 22-31)

BEL - RUS (BEL uden kamp)

GER - FAE (34-26, 33-27)


Kvalifikation til VM 2023 - Asien/Oceanien (5 hold)

Asien M 2022, 18. - 31. jan (KSA)

1. QAT - 2. BRN - 3. KSA - 4. IRI

5. KOR - 6. IRQ - 7. KUW - 8. UZB

9. UAE - 10. OMA - 11. HKG - 12. JOR

13. VIE - 14. SGP - 15. IND - 16. AUS

JPN (ej start)


Kvalifikation til VM 2023 - Afrika (5 hold)

Afrika M 2022, 11. - 18. jul (EGY)

1. EGY - 2. CPV - 3. MAR - 4. TUN

5. ALG - 6. GUI - 7. COD - 8. ANG

9. GAB - 10. NGR - 11. SEN - 12. CMR

13. ZAM - KEN (ej start)


Kvalifikation til VM 2023 - Amerika, syd (4 hold)

Centralamerika M 2021, 11. - 13. nov (CRC)

1. CRC 4 p - 2. ESA 2 p - 3. HON 0 p

 

Syd og Centralamerika M 2022, 25. - 29. jan (BRA)

1. BRA - 2. ARG - 3. CHI - 4. URU

5. PAR - 6. CRC - 7. BOL - COL (ej start)

 

Kvalifikation til VM 2023 - Amerika, nord (1 hold)

Nor.Ca. M 2022, 26. - 30. jun (MEX)

1. USA - 2. GRL - 3. CUB - MEX

 

Kvalifikation til VM 2023 - wildcard (2 hold)

NED, SLO

 

VM 2023

11. - 29. jan 2023 (POL/SWE)

gruppe A

1. ESP 6 p - 2. MNE 4 p - 3. IRI 2 p

4. CHI 0 p

gruppe B

1. FRA 6 p - 2. SLO 4 p - 3. POL 2 p

4. KSA 0 p

gruppe C

1. SWE 6 p SWE - 2. BRA 4 p - 3. CPV 2 p

4. URU 0 p

gruppe D

1. POR 4 p - 2. ISL 4 p ISL - 3. HUN 4 p

4. KOR 0 p

gruppe E

1. GER 6 p - 2. SRB 4 p - 3. QAT 2 p

4. ALG 0 p

gruppe F

1. NOR 6 p NOR - 2. NED 4 p - 3. ARG 2 p

4. MKD 0 p

gruppe G

1. EGY 6 p - 2. CRO 4 p - 3. USA 2 p

4. MAR 0 p

gruppe H

1. DEN 6 p DEN - 2. BRN 3 p - 3. BEL 2 p

4. TUN 1 p

mellemrunde, gr. I

1. FRA 10 p

2. ESP 8 p

3. SLO 6 p (VM nr 10)

4. POL 4 p

5. MNE 2 p

6. IRI 0 p 

mellemrunde, gr. II

1. SWE 10 p SWE

2. HUN 6 p

3. ISL 6 p ISL

4. POR 5 p

5. BRA 3 p

4. CPV 0 p

mellemrunde, gr. III

1. NOR 10 p NOR

2. GER 8 p

3. SRB 6 p

4. NED 4 p

5. ARG 3 p

6. QAT 0 p

mellemrunde, gr. IV

1. DEN 9 p DEN

2. EGY 8 p

3. CRO 7 p (VM nr 9)

4. BRN 4 p

5. USA 2 p

6. BEL 0 p

kvartfinaler

FRA - GER 35 - 28

SWE SWE - EGY 26 - 22

ESP - NOR NOR 35 - 34

DEN DEN - HUN 40 - 23

semifinaler

5/8 GER - EGY 35 - 34

5/8 NOR NOR - HUN 33 - 25

1/4 FRA - SWE SWE 31 - 26

1/4 DEN DEN - ESP 26 - 23

finaler

7/8 EGY - HUN 36 - 35

5/6 GER - NOR NOR 28 - 24

3/4 ESP - SWE SWE 39 - 36

1/2 DEN DEN - FRA 34 - 29

Danmark til OL.

Spanien, Sverige, Tyskland, Norge, Egypten og Ungarn til OL-kvalifikation.


C1) Europa

Direkte kvalificeret til EM 2024

GER (vært)

SWE SWE, ESP, DEN DEN (top-3 EM 2022)

 

Kvalifikation til EM 2024

IHF/EHF Trophy 2021

14. - 19. jun 2021 (GEO)

gruppe A

1. CYP 4 p - 2. BUL 2 p - 3. AND 0 p

gruppe B

1. GEO 4 p - MDA 2 p - 3. AZE 0 p

semifinaler

CYP - MDA 30-28

GEO - BUL 32-19

finaler

3/4 BUL - MDA 26-25

1/2 GEO - CYP 32-18


EM-kvalifikation, forrunde

5. - 23. jan 2022

GEO - FIN FIN (22-22, 23-30)

LAT - BUL (36-23, 36-32)

TUR - CYP (35-28, 29-26)

LUX - BEL (26-32, 27-27)


EM-kvalifikation

12. okt 2022 - 30. apr 2023

GEO og LUX erstatter BLR og RUS.

gruppe 1

(POR, MKD, TUR, LUX)

gruppe 2

(NOR NOR, SRB, SVK, FIN FIN)

gruppe 3

(ISL ISL, CZE, ISR, EST)

gruppe 4

(AUT, UKR, ROU, FAE FAE)

gruppe 5

(CRO, NED, GRE, BEL)

gruppe 6

(HUN, SUI, LTU, GEO)

gruppe 7

(SLO, MNE, BIH, KOS)

gruppe 8

(FRA, POL, LAT, ITA)


EM 2024

12. - 28. jan 2024 (GER)

24 hold

1 hold til OL

2 hold til OL-kvalifikation


C2) Amerika

Kvalifikation til Pamerikanske Lege 2023

direkte kvalificeret (2 hold)

BRA (Junior PAG 2021), CHI (vært)

Nordamerika (1 hold)

-

Sydamerikanske Lege 2022 (2 hold)

11. - 15. okt 2022 (PAR)

1. ARG 8 p - 2. CHI 6 p

3. URU 4 p - 4. PAR 1 p - 5. VEN 1 p 

Centralamerikanske og Caribiske Lege 2023 (2 hold)

23. jun - 8. jul 2023 (ESA)

-

playoff (1 hold)

aug 2023


Panamerikanske Lege 2023

27. okt - 1. nov 2023 (CHI)

8 hold

1 hold til OL

1 hold til OL-kvalifikation


C3) Asien

Kvalifikationsturnering

18. - 28. okt 2023 (QAT)

1 hold til OL

1 hold til OL-kvalifikation


C4) Afrika

Afrika M 2024

jan 2024 (EGY)

16 hold

1 hold til OL

2 hold til OL-kvalifikation


D) Olympisk kvalifikation

12 nationer i 3 kvalifikationsgrupper

6 nationer fra VM 2023

2 nationer fra Europa (1. kontinent)

2 nationer fra Afrika (2. kontinent)

1 nation fra Asien (3. kontinent)

1 nation fra Amerika (4. kontinent)


De fire kontinenter (Europa, Asien, Afrika, Amerika) blev rangeret indbyrdes efter kontinentes bedste placering ved VM 2023.


Fordeling

turnering 1

VM 2023 nr 3 = ESP

VM 2023 nr 8 = HUN

Asien kval. nr 2 =  

Panamerikanske Lege 2023 nr 2 =

turnering 2

VM 2023 nr 4 = SWE SWE

VM 2023 nr 7 = EGY

Afrika M 2024 nr 2 =  

EM 2024 nr 3 =

turnering 3

VM 2023 nr 5 = GER

VM 2023 nr 6 = NOR NOR

EM 2024 nr 2 =

Afrika M 2024 nr 3 =

Hvis EGY kvalificerer sig til OL via Afrika M 2024 - eller ESP/SWE/GER/NOR/HUN kvalificerer sig til OL via EM 2024 - ændres rækkefølgen på de seks hold (der rykkes opad). I så fald indtræder CRO (VM nr 9) og evt også SLO (VM nr 10). 

 

OL-kvalifikation

11. - 17. mar 2024

turnering 1

-

turnering 2

-

turnering 3 

-

6 hold til OL


Damer

12 hold

A) 1 hold - værtsnationen

B) 1 hold - VM 2023

C1) 1 hold - Europa

C2) 1 hold - Amerika

C3) 1 hold - Asien

C4) 1 hold - Afrika

D) 6 hold - olympisk kvalifikation


A) Værtsnationen

FRA

Frankrig til OL.


B) VM 2023

Direkte kvalificeret til VM 2023 (3 hold)

DEN DEN, NOR NOR, SWE SWE (værter)


Kvalifikation til VM 2023 - Europa (13 hold)

EM 2022, 4. - 20. nov (MNE/MKD/SLO)

1. NOR NOR - 2. DEN DEN - 3. MNE - 4. FRA

5. SWE SWE - 6. NED 


VM-kvalifikation Europa, 1. runde

1. - 6. nov 2022

AZE - POR (19-32, 12-36)

FAE FAE - KOS (24-27, 29-28)

SVK - LAT (46-21, 43-17)

ISL ISL - ISR (34-26, 33-24)

GRE - BIH (23-21, 21-22)

UKR - LUX (36-13, 30-11)

BUL - ITA (19-26, 29-33)

AUT - FIN FIN (37-22, 35-28)

GBR - TUR (14-39, 16-44)

 

VM-kvalifikation Europa, 2. runde

7./8. og 11./12. apr 2023

SUI - CZE

ROU - POR

POL - KOS

SVK - CRO

ISL ISL - HUN

GER - GRE

MKD- UKR

ITA - SLO

AUT - ESP

TUR - SRB

 

Kvalifikation til VM 2023 - Amerika, syd (2 hold)

Syd- og Centralamerika M 2022 

15. - 19. nov 2022 (ARG)

1. BRA 8 p - 2. ARG 6 p

3. CHI 4 p - 4. URU 2 p - 5. PAR 0 p


Kvalifikation til VM 2023 - Amerika, nord (1 hold)

-


Kvalifikation til VM 2023 - Asien/Oceanien (5 hold)

Asien M 2022, 24. nov - 4. dec (KOR)

1. KOR - 2. JPN - 3. CHN - 4. IRI - 5. KAZ

6. IND - 7. THA - 8. UZB - 9. HKG - 10. AUS


Kvalifikation til VM 2023 - Afrika (4 hold)

Afrika M 2022, 9. - 19. nov (SEN)

1. ANG - 2. CMR - 3. CGO - 4. SEN

5. TUN - 6. COD - 7. CIV - 8. EGY

9. GUI - 10. ALG - 11. MAR - 12. CPV - 13. MAD


Kvalifikation til VM 2023 - wildcard (4 hold)


VM 2023

30. nov - 17. dec 2023 (DEN, NOR, SWE)

32 hold

1 hold til OL

6 hold til OL-kvalifikation


C1) Europa

Direkte kvalificeret til EM 2022

SLO, MKD, MNE (værter)

NOR NOR (EM 2020)


Kvalifikation til EM 2022

1. runde

3. - 6. jun 2021

gruppe 1 (KOS)

1. POR 6 p - 2. KOS 4 p - 3. CYP 2 p - 4. LUX 0 p

gruppe 2 (GRE)

1. GRE 6 p - 2. BIH 4 p - 3. ITA 2 p - 4. LAT 0 p

gruppe 3 (FAE)

1. FAE 4 p FAE - 2. FIN 2 p FIN - 3. ISR 0 p


2. runde

6. okt 2021 - 24. apr 2022

gruppe 1

1. POL 12 p

2. SUI 6 p

3. RUS 4 p (disk)

4. LTU 2 p

gruppe 2

1. DEN 12 p DEN 

2. ROU 7 p

3. AUT 5 p

4. FAE 0 p FAE 

gruppe 3

1. NED 12 p

2. GER 7 p

3. GRE 4 p

4. BLR 1 p (disk)

gruppe 4

1. FRA 10 p

2. CRO 6 p

3. UKR 2 p (kun 4 kampe)

4. CZE 2 p (kun 4 kampe)

gruppe 5

1. HUN 10 p

2. ESP 10 p

3. POR 4 p

4. SVK 0 p

gruppe 6

1. SWE 10 p SWE

2. SRB 8 p

3. ISL 4 p ISL

4. TUR 2 p


EM 2022

4. - 20. nov 2022 (SLO/MKD/MNE)

gruppe A

1. NOR 6 p NOR

2. CRO 3 p

3. HUN 2 p

4. SUI 1 p

gruppe B

1. SWE 4 p SWE

2. DEN 4 p DEN

3. SLO 4 p

4. SRB 0 p

gruppe C

1. FRA 6 p

2. NED 4 p

3. ROU 2 p

4. MKD 0 p

gruppe D

1. MNE 6 p

2. ESP 2 p

3. GER 2 p

4. POL 2 p

mellemrunde, gr. I

1. DEN 8 p DEN

2. NOR 8 p NOR

3. SWE 6 p SWE

4. SLO 4 p

5. CRO 2 p

6. HUN 2 p

mellemrunde, gr II

1. FRA 10 p

2. MNE 6 p

3. NED 5 p

4. GER 4 p

5. ESP 3 p

6. ROU 2 p

semifinaler

DEN DEN - MNE 27-23

NOR NOR - FRA 28-20

finaler

5/6 SWE SWE - NED 37-32

3/4 MNE - FRA 27-25

1/2 NOR NOR - DEN DEN 27-25

Norge til OL

Danmark til OL-kvalifikation

Evt også Montenegro til OL-kvalifikation.


C2) Amerika

direkte kvalificeret (2 hold)

ARG (Junior PAG 2021), CHI (vært)

Nordamerika (1 hold)

10. og 13. nov 2022 (USA/CAN)

USA - CAN (14-21, 17-23)

Sydamerikanske Lege 2022 (2 hold)

6. - 10. okt 2022 (PAR)

1. BRA 10 p - 2. PAR 6 p - 3. ARG 6 p

4. URU 4 p - 5. CHI 4 p - 6. BOL 0 p

Centralamerikanske og Caribiske Lege 2023 (2 hold)

23. jun - 8. jul 2023 (ESA)

-

playoff (1 hold)

 

Panamerikanske Lege 2023

21. - 27. okt 2023 (CHI)

8 hold

1 hold til OL

1 eller 2 hold til OL-kvalifikation


C3) Asien

Kvalifikationsturnering

17. - 26. aug 2023 (JPN)

1 hold til OL

1 eller 2 hold til OL-kvalifikation


C4) Afrika

Kvalifikationsturnering

2023

1 hold til OL

1 eller 2 hold til OL-kvalifikation


D) Olympisk kvalifikation

12 nationer i 3 kvalifikationsgrupper

6 nationer fra VM 2023

2 nationer fra 1. kontinent (1. kontinent)

2 nationer fra 2. kontinent (2. kontinent)

1 nation fra 3. kontinent (3. kontinent)

1 nation fra 4. kontinent (4. kontinent)


De fire kontinenter (Europa, Asien, Afrika, Amerika) bliver rangeret indbyrdes efter kontinentes bedste placering ved VM 2023.


Fordeling

turnering 1

VM 2023 nr 2 = 

VM 2023 nr 7 =  

3. kontinent =  

4. kontinent =

turnering 2

VM 2023 nr 3 = 

VM 2023 nr 6 =  

2. kontinent nr 1 =  

1. kontinent nr 2 = MNE

turnering 3

VM 2023 nr 4 = 

VM 2023 nr 5 =  

1. kontinent nr 1 = DEN DEN

2. kontinent nr 2 =

 

OL-kvalifikation

8. - 14. apr 2024

turnering 1

-

turnering 2

-

turnering 3 

-

6 hold til OL

 

siden er lavet af Morten Jensen, januar 2022 - senest opdateret 30. januar 2023