Dag 11

Program for de danske atleter ved de olympiske lege tirsdag den 6. august.

Alle tider er angivet i UTC+2.

Cykling, bane

4000 m holdforfølgelsesløb (H)

19:14 1. runde, nr 6 - nr 7

19:21 1. runde, nr 5 - nr 8

19:28 semifinale, nr 2 - nr 3

19:35 semifinale, nr 1 - nr 4

→ vinderne af de to semifinaler til finalen onsdag den 7. august.

→ de to hurtigste tider herudover til bronzefinalen onsdag den 7. august.

→ 5. og 6. hurtigste tid til kamp om 5. og 6. pladsen onsdag den 7. august.

→ de to sidste til kamp om 7. og 8. pladsen onsdag den 7. august.

Håndbold

(D)

09:30 / 13:30 / 17:30 / 21:30 kvartfinaler

→ vinderne til semifinalerne torsdag den 8. august.

Kano og kajak

500 m firerkajak (H) - Victor Aasmul, Lasse Bro Madsen, Morten Graversen, Magnus Sibbersen

09:30 indledende heat (2 heat)

→ top-2 fra hvert heat til semifinalerne torsdag den 8. august.

→ resten til opsamlingsheat.

13:10 opsamlingsheat (1 heat)

→ top-6 til semifinalerne torsdag den 8. august..

500 m toerkajak (D) - Emma Aastrand Jørgensen / Frederikke Matthiesen

12:10 indledende heat (4 heat)

→ top-2 fra hvert heat til semifinalerne fredag den 9. august.

→ resten til opsamlingsheat.

14:10 opsamlingsheat (2 heat)

→ top-4 fra hvert heat til semifinalerne fredag den 9. august.

Sejlsport

nacra 17 (mix) - Natascha Saouma-Pedersen / Mathias Bruun Borreskov

15:05 10. sejlads

15:57 11. sejlads

16:49 12. sejlads

→ top-10 til finalen onsdag den 7. august.

Måske også ....

atletik: 200 m (D) - Ida Karstoft

21:40 finale

atletik: hammerkast (D) - Katrine Koch Jacobsen

20:00 finale

boksning : 71 kg (letmellemvægt) (H) - Nikolai Terteryan

21:30 / 21:46 semifinaler

→ vinderne til finalen fredag den 9. august.

bordtennis : hold (H) - Jonathan Groth, Anders Lind, Martin Buch Andersen

1/8-finale, hvis ikke spillet mandag den 5. august

10:00 1/8-finaler (2 kampe)

→ vinderne til kvartfinalerne onsdag den 7. august

kvartfinale, hvis sejr i 1/8-finale mandag den 5. august

15:00 / 20:00 kvartfinale (2 kampe)

→ vinderne til semifinalerne onsdag den 7. august

ridesport, springning : individuelt - Andreas Schou

10:00-12:30 finale

sejlsport : ILCA 6 (D) - Anne-Marie Rindom

14:43 finalesejlads

sejlsport : ILCA 7 (H) - Johan Schubert

15:43 finlesejlads

siden er lavet af Morten Jensen, februar 2024 - senest opdateret 17. juli 2024.