Dag 9

Program for de danske atleter ved de olympiske lege søndag den 4. august.

Alle tider er angivet i UTC+2.

Atletik

hammerkast (D) - Katrine Koch Jacobsen

10:20 kvalifikation, gruppe A

11:45 kvalifikation, gruppe B

→ top-12 til finalen tirsdag den 6. august.

200 m (D) - Ida Karstoft

10:55 1. runde (6 heat)

→ top-3 fra hvert heat til semifinalerne mandag den 5. august.

→ nr 4-6 (?) fra hvert heat til opsamling mandag den 5. august.

Cykling, landevej

linjeløb (D) - Cecilie Uttrup Ludwig

14:00 158 km

linjeløb (D) - Emma Norsgaard Bjerg

14:00 158 km

linjeløb (D) - Solbjørk Minke Anderson

14:00 158 km

Golf

slagspil (H) - Nicolai Højgaard

09:00-18:30 4. runde

slagspil (H) - Thorbjørn Olesen

09:00-18:30 4. runde

Håndbold

(H)

19:00 gruppe B: Danmark - Norge

→ top-4 fra hver gruppe til kvartfinalerne onsdag den 7. august.

Ridesport, dressur

individuelt

10:00 kür, finale

individuelt

10:00 kür, finale

individuelt

10:00 kür, finale

Sejlsport

ILCA 7 (H) - Johan Schubert

12:05 7. sejlads

13:13 8. sejlads

→ konkurrencen fortsætter mandag den 5. august.

nacra 17 (mix) - Natascha Saouma-Pedersen / Mathias Bruun Borreskov

12:05 4. sejlads

12:57 5. sejlads

13:49 6. sejlads

→ konkurrencen fortsætter mandag den 5. august.

ILCA 6 (D) - Anne-Marie Rindom

14:35 7. sejlads

15:45 8. sejlads

→ konkurrencen fortsætter mandag den 5. august.

Måske også ....

atletik : 100 m (H) - Simon Hansen

20:00 semifinaler (3 heat)

→ top-2 fra hvert heat - samt to på tid - til finalen.

21:55 finale

badminton : damesingle - Mia Blichfeldt

08:30 / 09:40 semifinaler

→ vinderne til finalen mandag den 5. august.

→ taberne til bronzefinalen mandag den 5. august.

badminton : herresingle - Viktor Axelsen (2)

10:50 / 12:00 semifinaler

→ vinderne til finalen mandag den 5. august.

→ taberne til bronzefinalen mandag den 5. august.

badminton : herresingle - Anders Antonsen (4)

10:50 / 12:00 semifinaler

→ vinderne til finalen mandag den 5. august.

→ taberne til bronzefinalen mandag den 5. august.

badminton : herredouble - Kim Astrup / Anders Skaarup Rasmussen (2)

15:00 bronzefinale

16:10 finale

bordtennis : herresingle - Jonathan Groth

13:30 bronzefinale

14:30 finale

bordtennis : herresingle - Anders Lind

13:30 bronzefinale

14:30 finale

svømning : 50 m fri (D) - Julie Kepp Jensen

18:30 finale

svømning : 4 x 100 m medley (D) - Martine Damborg, Schastine Tabor, Thea Blomsterberg, Signe Bro

19:25 finale

tennis : herresingle - Holger Rune

12:00-19:00 finale

siden er lavet af Morten Jensen, februar 2024 - senest opdateret 17. juli 2024