Program og resultater for de danske atleter ved de olympiske lege fredag den 3. august 2012.
Alle tider er angivet i dansk tid. London-tid trækkes en time fra.
11:00 kvalifikation (krav: 20,65 m / top 12)
nr 28 (19,13 m) → de 12 bedste (20,25 m) til finalen.
11:30 kamp om tredjeplads - mod Tontowi Ahmad / Lilyana Natsir, INA
sejr 2-0 (21-12, 21-12) - BRONZEMEDALJE
17:18 1. runde (4. heat): Danmark - Storbritannien
→ vinderen til finalen.
3.57,396 (nr 5) → taberen til placeringskampe fordelt efter tider i 1. runde.
19:06 kamp om 5. - 6. pladsen: Danmark - Spanien (Mathias Møller Nielsen afløste Lasse Norman Hansen)
sejr (4.02,671)
15:00 kvalifikation, 1. øvelse
nr 11 (48,915 p)
15:44 kvalifikation, 2. øvelse
nr 12 (55,780 p) / samlet nr 10 (104,695 p) → de 8 bedste til finalen.
22:15 4. gruppekamp, Danmark - Norge
nederlag 23-24 → næste gruppekamp spilles søndag den 5. august.
13:33 grand prix (2. dag)
nr 13 (74,924 p) → 7 hold + 11 individuelle til grand prix special tirsdag den 7. august.
16:02 grand prix (2. dag)
nr 32 (69,863 p) / nr 13 individuelt → 11 individuelle til grand prix special tirsdag den 7. august.
12:00 grand prix (2. dag)
nr 4 (73,845 p) → de 7 bedste hold til grand prix special (finale) tirsdag den 7. august.
11:00 C-finale (plads 13-18)
nr 1
13:00 / 14:30 9. og 10. sejlads
nr 5 / nr 3 / samlet nr 1 → de 10 bedste til finalesejlads søndag den 5. august.
13:00 / 14:30 1. og 2. sejlads
nr 5 / nr 12 → konkurrencen fortsætter lørdag den 4. august.
13:00 / 14:40 7. og 8. sejlads
nr 5 / nr 23 → konkurrencen fortsætter lørdag den 4. august.
13:10 / 14:50 9. og 10. sejlads
nr 14 / nr 10 / samlet nr 11 → de 10 bedste til finalesejlads søndag den 5. august.
14:30 / 15:30 / 16:30 9., 10. og 11. sejlads
nr 13 / nr 6 / nr 16 → konkurrencen fortsætter søndag den 5. august.
14:30 / 16:00 7. og 8. sejlads
nr 27 / nr 23 → konkurrencen fortsætter lørdag den 4. august.
10:00 60 skud
nr 24 (592 p) → de 8 bedste til finalen.
11:18 indledende heat (heat 9 af 10)
nr 8 (25,54) / nr 24-25 samlet → de 16 hurtigste til semifinalen.
11:20 indledende heat (heat 10 af 10)
nr 3-4 (24,85) / nr 7-8 samlet → de 16 hurtigste til semifinalen.
21:31 semifinaler (heat 2)
nr 6 (24,88) / nr 12 samlet → de 8 hurtigste til finalen lørdag den 4. august.
12:16 indledende heat (heat 4 af 4)
nr 6 (15.18,42) / nr 17 samlet → de 8 hurtigste til finalen lørdag den 4. august.
12:50 indledende heat (heat 2)
nr 3 (3.58,35) / nr 3 samlet → de 8 hurtigste til finalen lørdag den 4. august.
20:45 finale
nr 5 (8.23,86)
siden er lavet af Morten Jensen, juni 2012 - senest opdateret 24. januar 2017