Dag 7

Program for de danske atleter ved de olympiske lege fredag den 2. august.

Alle tider er angivet i UTC+2.

Atletik

diskoskast (D) - Lisa Brix Pedersen

18:55 kvalifikation, gruppe A

20:20 kvalifikation, gruppe B

→ top-12 fortsætter til finalen mandag den 5. august.

Golf

slagspil (H) - Nicolai Højgaard

09:00-18:00 2. runde

→ konkurrencen fortsætter lørdag den 3. august.

slagspil (H) - Thorbjørn Olesen

09:00-18:00 2. runde

→ konkurrencen fortsætter lørdag den 3. august.

Håndbold

(H)

09:00 gruppe B: Danmark - Ungarn

→ 5. gruppekamp spilles søndag den 4. august.

Roning

toer (D) - Lærke Rasmussen / Fie Udby Erichsen

10:54 B-finale

11:42 A-finale

Sejlsport

ILCA 6 (D) - Anne-Marie Rindom

12:15 3. sejlads

13:23 4. sejlads

→ konkurrencen fortsætter lørdag den 3. august.

ILCA 7 (H) - Johan Schubert

15:35 3. sejlads

16:45 4. sejlads

→ konkurrencen fortsætter lørdag den 3. august.

Skydning

skeet (H) - Jesper Hansen

09:00-14:00 1. dag (75 duer)

→ alle fortsætter lørdag den 3. august.

Måske også ....

badminton : damedouble - Sara Thygesen / Maiken Fruergaard

08:30 / 09:40 semifinaler

→ vinderne til finalen lørdag den 3. august.

→ taberne til bronzefinalen lørdag den 3. august.

badminton : herredouble - Kim Astrup / Anders Skaarup Rasmussen (2)

10:50 / 12:00 semifinaler

→ vinderne til finalen søndag den 4. august.

→ taberne til bronzefinalen søndag den 4. august.

badminton : herresingle - Viktor Axelsen (2)

17:40 / 18:50 / 20:00 / 21:10 kvartfinale: vinder af 1/8-finale gruppe M - gruppe N

→ vinderen til semifinalerne søndag den 4. august.

badminton : herresingle - Anders Antonsen (4)

17:40 / 18:50 / 20:00 / 21:10 kvartfinale: vinder af 1/8-finale gruppe G - gruppe H

→ vinderen til semifinalerne søndag den 4. august.

bordtennis : herresingle - Jonathan Groth

11:00 / 14:30 semifinaler

→ vinderne til finalen søndag den 4. august.

→ taberne til bronzefinalen søndag den 4. august.

bordtennis : herresingle - Anders Lind

11:00 / 14:30 semifinaler

→ vinderne til finalen søndag den 4. august.

→ taberne til bronzefinalen søndag den 4. august.

cykling, BMX : racing (D)

20:15 semifinaler, 1. gennemløb

20:45 semifinaler, 2. gennemløb

21:15 semifinaler, 3. gennemløb

→ top-4 fra hver semifinale til finalen.

21:50 finale

sejlsport : windsurfing (H) - Johan Søe

14:23 kvartfinale

→ top-2 (samt to oversiddere) til semifinalen.

15:08 semifinale

→ top-2 (samt en oversiddere) til finalen.

16:08 finale

roning : singlesculler (H) - Sverri Nielsen

09:30 F-finale

09:54 E-finale

10:18 D-finale

skydning : 50 m riffel (D) - Rikke Mæng Ibsen

09:30 finale, 30 skud (10 knælende, 10 liggende, 10 stående)

→ top-6 fortsætter.

--:-- finale, 5 skud (stående)

→ top-4 fortsætter.

--:-- finale, 5 skud (stående)

→ top-2 til duelskydning.

--:-- finale, duelskydning til 16 point

skydning : 50 m riffel (D) - Stephanie Grundsøe

09:30 finale, 30 skud (10 knælende, 10 liggende, 10 stående)

→ top-6 fortsætter.

--:-- finale, 5 skud (stående)

→ top-4 fortsætter.

--:-- finale, 5 skud (stående)

→ top-2 til duelskydning.

--:-- finale, duelskydning til 16 point

tennis : herresingle - Holger Rune

12:00 / 19:00 semifinaler

→ vinderne til finalen søndag den 4. august.

→ taberne til bronzefinalen lørdag den 3. august.

tennis : damesingle - Clara Tauson

12:00-17:00 bronzefinale

tennis : damesingle - Caroline Wozniacki

12:00-17:00 bronzefinale

siden er lavet af Morten Jensen, februar 2024 - senest opdateret 17. juli 2024